Marek Michalak żegna się z urzędem Rzecznika Praw Dziecka

dodane 05.06.2018 16:51

PAP |

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przedstawił przed senackimi komisjami Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Nauki, Edukacji i Sportu informację o działalności w 2017 r. To jego ostatnie sprawozdanie z działań na tym urzędzie. Z ostatnim dniem sierpnia Michalak kończy swoją drugą - i ostatnią - kadencję.

Marek Michalak żegna się z urzędem Rzecznika Praw Dziecka   HENRYK PRZONDZIONO / Foto Gość Marek Michalak

Marek Michalak po 10 latach urzędowania żegna się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Dziecka. "Swoją funkcję będę sprawował do końca sierpnia. Myślę, że w pierwszych dniach września parlament powoła już nowego rzecznika" - powiedział PAP Michalak. Ustawa o RPD stanowi, że Rzecznikiem można być najwyżej przez dwie kolejne, pięcioletnie kadencje.

Rzecznik Praw Dziecka, prezentując informację, podkreślił, że najwięcej spraw podejmowanych przez niego w 2017 r. stanowiły działania będące odpowiedzią na skargi związane z prawem dziecka do wychowania w rodzinie. Było ich ogółem 12 324. Wiele dotyczyło m.in. orzekania przez sądy z naruszeniem prawa i odbierania dziecka rodzinie biologicznej.

Wskazał, że do biura rzecznika zgłoszono w ubiegłym roku ogółem 4271 spraw związanych z prawem dziecka do życia i ochrony zdrowia. Podkreślił, że występował nie tylko w sprawach o charakterze ogólnym, zabiegając np. o objęcie wszystkich dzieci opieką pediatry i poprawę opieki psychiatrycznej nad dziećmi. Podejmował również interwencje w sprawach jednostkowych. Jedna z nich dotyczyła odłączenia dziecka od aparatury podtrzymującej życie mimo braku zgody rodziców. Rzecznik zajął się również sprawą śmierci dziecka, która nastąpiła w wyniku zaniedbań lub zaniechań w postępowaniu personelu medycznego. Chodziło o 5-letnią dziewczynkę, która trafiła do szpitala z objawami infekcji. "Szybko narastały u niej objawy niewydolności, a dziecko było leczone bez badań diagnostycznych. Intensywne działania, w tym diagnostyczne, zostały podjęte dopiero w czasie wystąpienia znacznego pogorszenia się stanu zdrowia dziecka. Dziewczynka zmarła" - czytamy w "Informacji o działalności RPD za rok 2017", przedstawionej na forum komisji.

Michalak poinformował senatorów, że do biura rzecznik wpłynęło także 2435 spraw związanych z prawem dziecka do godziwych warunków socjalnych. Wskazał, że zajmował się również 5978 sprawami związanymi z prawem dziecka do nauki. Wśród wielu z nich Michalak podjął problematykę nadmiernego obciążania uczniów pracami domowymi.

Ważne w działaniach Rzecznika Praw Dziecka były problemy związane z ochroną dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem. Do biura RPD trafiło ogółem 3206 takich spraw. Były wśród nich interwencje związane z przemocą z użyciem mediów elektronicznych.

Kolejnym ważnym problemem, o którym informował RPD, były interwencje w odpowiedzi na skargi obywateli polskich mieszkających za granicą. Polacy prosili rzecznika o działanie w związku z nadmierną ingerencją zagranicznych służb socjalnych w sposób wykonywania przez nich władzy rodzicielskiej.

Odpowiadając na pytania senatorów, dotyczące m.in. jego stanowiska na temat "Okien życia", Michalak podkreślił, że pełnią one swe zadanie, chroniąc życie dzieci. Przypomniał, że przez 11 lat, które minęły od otwarcia pierwszego "Okna", uratowano życie 100 dzieciom. "Każde uratowane życie jest najważniejsze" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DZIECI, PAP, RPD, SENAT

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Ojciecktóremuskatowanodz 26.08.2018 12:33
Niezalogowany użytkownik On nie pomaga dzieciom. On tylko wysyla pisma w ktorych stwierdza ze patrzy i zna sprawe. On nie podejmuje dzialan skutecznych. Kazdy bedzie lepiej sprawowal funkcje Rzecznika Praw Dziecka od obecnego ktory popiera zabieranie rodzicom dzieci i oddawanie ich do adopcji . Rpd ma uprawnienia prokuratorskie a nie staje w obronie dzieci i przeciw ludziom ktorzy je katują
Plusów: 6 Rodzic 12.06.2018 06:32
Niezalogowany użytkownik to zbrodbiarz ktorego powinni postawic pod trybunalem za gwalcenie praw dzieci!!!
Plusów: 4 birdy 08.06.2018 12:33
Niezalogowany użytkownik kupa wstydu, przez kilka lat :(
Plusów: 5 gbor 07.06.2018 11:23
Niezalogowany użytkownik Nareszcie! PAn Rzecznik monitorował tysiące spraw, to prawda. Monitorowanie polegało na przyjęciu wnisoku, zarchiwzowaniu, wklepaniu danych dla ststystyk, odpisaniu zainteresowanemu podmiotowi że RPD będzie monitorował i na tym co do zasady koniec. Przedstwiane dane statystyczne są porażające. Lepiej żeby w sprwozdaniu RPD nie mówił o tym ile spraw monitorował, a w ilu sprawach np. w 15 albo w 6 udało mu się skutecznie np. sprawić by dziecko miało objga rodziców po ich rozstaniu. Liczą się bowiem EFEKTY a nie statystyka. Nie ma żadnego efektu, żadnych zmian najwięszego problemu dzieci, jakim jest alienacja dzieci od jednego z rodzicó po ich rozstaniu. RPD w tym zakresie wiele działał, to uczciwie trzeba przyznać, ale przez 10 lat nie zdziałał nic.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl