Premier Japonii: Obietnica Kima ws. denuklearyzacji ma wielkie znaczenie

dodane 12.06.2018 16:50

PAP |

Premier Japonii Shinzo Abe pochwalił we wtorek przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una za złożoną przez niego w Singapurze obietnicę denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, oceniając, że deklaracja ta ma wielkie znaczenie.

Premier Japonii: Obietnica Kima ws. denuklearyzacji ma wielkie znaczenie   PAP/EPA/ANDRE PICHETTE

"Ma wielkie znaczenie to, że przewodniczący Kim wyraźnie potwierdził prezydentowi (USA Donaldowi) Trumpowi całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego" - powiedział Abe dziennikarzom po swojej rozmowie telefonicznej z amerykańskim przywódcą.

Wcześniej we wtorek premier Japonii wyraził nadzieję, że bezprecedensowy szczyt USA-Korea Płn. doprowadzi do pomyślnego rozwiązania problemu zbrojeń nuklearnych i rakietowych KRLD, a także powrotu japońskich obywateli porwanych przez Pjongjang w latach 70. i 80.

Japonia starała się koordynować politykę wobec Korei Północnej z USA, swym kluczowym sojusznikiem, w okresie poprzedzającym spotkanie w Singapurze.

Po historycznym szczycie w Singapurze Trump i Kim podpisali we wtorek wspólne oświadczenie. Kim zobowiązał się w nim do starań o "całkowitą denuklearyzację" Półwyspu Koreańskiego, a Trump - do udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa. W dokumencie nie sprecyzowano jednak, o jakie konkretnie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ATOM, BEZPIECZEŃSTWO, DYPLOMACJA, JAPONIA, KOREA PŁN., PAP, PREZYDENT, USA