Encyklika „Humanae vitae” wciąż aktualna

dodane 15.06.2018 11:01

KAI |

Proponujemy odkrycie na nowo przesłania „Humanae vitae” nie tylko w wierności Ewangelii, ale także jako klucza do uzdrowienia i autentycznego rozwoju naszego społeczeństwa – napisali brytyjscy księża katoliccy w oświadczeniu z okazji zbliżającej się 50.rocznicy tego ważnego dokumentu Pawła VI. Pod dokumentem podpisy złożyło niemal 500 duchownych.

Encyklika „Humanae vitae” wciąż aktualna   AUTOR / CC 3.0 Papież Paweł VI

W oświadczeniu przypomniano, że w chwili publikacji Humanae vitae wielu odrzucało jej przesłanie i przestrogi. Dla wielu osób trudne do zaakceptowania i kwestionowane było jej nauczanie, że stosowanie antykoncepcji we wszystkich przypadkach jest „absolutnie wykluczone” i „moralnie złe”. Autorzy oświadczenia wskazują, że po pięćdziesięciu latach jasno widać, iż stało się tak ze szkodą dla życia ludzkiego i miłości. Wielu ponownie doceniło mądrość nauczania Kościoła.

„W 50. Rocznicę «Humanae vitae» pragniemy jako kapłani potwierdzić szlachetną wizję miłości prokreacyjnej, której Kościół katolicki zawsze ją uczył i rozumiał. Jesteśmy przekonani, że właściwa «ludzka ekologia», ponowne odkrycie drogi natury i poszanowanie ludzkiej godności są niezbędne dla przyszłości naszego narodu, zarówno katolików, jak i niekatolików. Proponujemy odkrycie na nowo przesłania Humanae vitae, nie tylko w wierności Ewangelii, ale także jako klucza do uzdrowienia i autentycznego rozwoju naszego społeczeństwa” – czytamy w dokumencie.

Organizatorzy akcji zauważyli, że sama liczba sygnatariuszy stanowi znaczącą zmianę na korzyść encykliki. „W 1968 r. bardzo niewielu kapłanów wypowiadało się pewnie o tym nauczaniu, a wielu z nim się nie zgadzało”. Jeden z księży skomentował: „Trudno zaangażować 100 kapłanów aby coś uczynić wspólnie, ale uzyskanie 500 jest rzeczywiście bardzo znaczące”. „Mamy nadzieję, że brytyjski Kościół tutaj rozpozna znaczenie Humanae vitae i umieści ją na czołowym miejscu w naszej strategii duszpasterskiej i ewangelizacji. To ważny moment dla Kościoła w tym kraju”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ENCYKLIKA "HUMANAE VITAE", PAWEŁ VI

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 sp 16.06.2018 00:51
Niezalogowany użytkownik Humanae Vitae to najważniejsza, kluczowa encyklika naszych czasów.
Plusów: 0 x. 15.06.2018 12:18
Niezalogowany użytkownik warto zwrócić na osobę ostatnio zmarłej ginekolog-położnik Teresy Kramarek

wszystkie komentarze >