Katolicy zaprosili muzułmanów na kolację kończącą ramadan

dodane 15.06.2018 17:42

KAI |

Chaldejski patriarcha Babilonu kardynał nominat Louis Raphaël Sako wziął udział 14 czerwca wieczorem w kolacji zorganizowanej przy kościele Mar Korkis w Bagdadzie z okazji zakończenia ramadanu - muzułmańskiego miesiąca postu.

Katolicy zaprosili muzułmanów na kolację kończącą ramadan   el7bara / CC 2.0 Koran

Na posiłku, zwanym iftar, obecni byli chrześcijanie, muzułmanie, mandejczycy, sabejczycy, lokalne władze i ambasador Palestyny w Iraku. Tym samym rozpoczęło się Id al-Fitr - święto dziękczynienia, zamykające ramadan. Z tej okazji patriarcha chaldejski wystosował w imieniu Kościoła życzenia „do sióstr i braci muzułmanów”. Zaapelował jednocześnie do zwycięzców wyborów parlamentarnych z 12 maja, by byli „gotowi poświęcić się z miłości do Iraku i jego mieszkańców”, a także by przyjęli na siebie odpowiedzialność za „ocalenie naszego kraju z obecnego niebezpiecznego kryzysu politycznego i społecznego”.

Hierarcha wezwał do wzniesienia się ponad powyborczy pat i rozstrzygnęli kontrowersje powstałe w wyniku oskarżeń i podejrzeń o oszustwa wyborcze, które grożą sparaliżowaniem życia instytucjonalnego i politycznego w kraju.

Jednocześnie zapewnił, że „chrześcijanie modlą się we wszystkich kościołach o to, by szybko powstał stabilny rząd, który mógłby poprowadzić Irak do portu pokoju”.

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 12 maja, wygrał blok Sairun (Sojusz Rewolucjonistów na rzecz Reformy), koalicja zwolenników szyickiego duchownego Muktady as-Sadra oraz komunistów. Zdobył on 54 spośród 329 miejsc. Drugie miejsce zajął także szyicki blok al-Fatah (Podbój) - 47 miejsc w parlamencie), a trzecie blok al-Nasr (Zwycięstwo), na którego czele stoi premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi (42 miejsca).

Ponieważ Muktada as-Sadr nie kandydował w wyborach, więc to nie on stanie na czele nowego rządu, który będzie musiał mieć charakter koalicyjny, gdyż żadne z ugrupowań nie zdobyło większości miejsc w parlamencie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ISLAM I CHRZEŚCIJAŃSTWO

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 5 Dremor 16.06.2018 12:11
Obecnie na świecie więcej jest miejsc, gdzie chrześcijanie i muzułmanie żyją w zgodzie, niż takich, gdzie panują wzajemne uprzedzenia, lub wrogość. Niektórzy mają jednak tendencję, by postrzegać relacje między religiami jedynie w kontekście wrogości. Polacy mają bardzo niewielkie pojęcie o islamie, wiedza o tej religii często ogranicza się do informacji z mediów, zwykle w kontekście zamachów, albo do przysłowiowej internetowej wiedzy z "memów", które nijak mają się do rzeczywistości.
Owszem, działa to też w drugą stronę, wielu muzułmanów chrześcijaństwo zna tylko z "czarnej" strony, na podstawie treści głoszonych np. przez radykalnych imamów. Tyle, że porównujemy Polskę z dostępem do książek, mediów, internetu z wioską na pustyni, gdzie imam jest jedynym źródłem wiedzy.
Plusów: 3 Marcin 16.06.2018 11:35
Niezalogowany użytkownik "Piotr", moją rodzinę w Niemczech muzułmanie zapraszali na wspólne świętowanie końca ramadanu, albo przynosili jedzenie by sąsiadów poczęstować. Budowanie granic nie ma sensu, budujmy mosty.
Plusów: 3 Michael Mahler 16.06.2018 10:03
Niezalogowany użytkownik Do "Piotr" - spróbuj może jeszcze raz przeczytać w spokoju ten artykuł a potem twój komentarz. Dlaczego aż 8 uznało go za wartościowy pozostanie zagadką. Chyba większość reaguje tylko na hasło "muzułmańskie" i zaraz każdą niedorzeczność pochwala.
Plusów: 5 dd 15.06.2018 23:44
Niezalogowany użytkownik Nie ma tradycji kolacji na koniec Wielkiego Postu, jest za to tradycyjne śniadanie wielkanocne ;) Media muzułmańskie jak najbardziej piszą o wspólnym obchodzeniu Wielkanocy przez katolików i muzułmanów. Podobnie jest z wspólnym świętowaniem Bożego Narodzenia.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl