Rosyjska broń nuklearna przy granicy z Polską?

dodane 18.06.2018 17:07

PAP |

Brytyjski dziennik "The Guardian" podał w poniedziałek, że Federacja Amerykańskich Naukowców opublikowała zdjęcia satelitarne obwodu kaliningradzkiego, które wskazują, że Rosja rozbudowała bunkier na broń nuklearną w Kulikowie, położonym 50 km od granicy z Polską.

Według dyrektora projektu informacji nuklearnej FAS Hansa Kristensena bunkier "posiada wszystkie cechy typowych magazynów broni nuklearnej". Dodał, że wokół bunkra znajduje się "potrójne ogrodzenie", a budowla ma nowy betonowy dach.

Jak informuje "The Guardian" prace modernizacyjne bunkru rozpoczęły się w 2016 roku.

"Monitorujemy to miejsce od dłuższego czasu, w przeszłości były pewne ulepszenia, ale nigdy na taką skalę jak obecnie. Po raz pierwszy widzimy, że jeden z bunkrów został wykopany i najwyraźniej wyremontowany" - powiedział Kristensen. "Te zdjęcia nie dowodzą, że obecnie w Kaliningradzie znajduje się broń nuklearna, ale pokazują, że jest to aktywne miejsce" - dodał.

Według przedstawiciela FAS nie jest do końca jasne, czy rosyjskie wojsko dysponuje w tym miejscu głowicami nuklearnymi lub czy obiekt jest modernizowany, aby można było szybko przetransportować głowice do bunkru w Kulikowie.

Kristensen powiedział, że nie jest jasne, jakie głowice nuklearne będą znajdowały się w odnowionym bunkrze, ale - jak podkreśla - znajduje się on znacznie bliżej bazy morskiej niż bazy rakietowej położonej w głębi lądu.

W lutym rosyjski dziennik "Wiedomosti" poinformował powołując się na źródła wojskowe ze stacjonującej w obwodzie 152. brygady rakietowej, że została przygotowana infrastruktura do rozmieszczenia systemów rakietowych Iskander-M.

Na początku grudnia 2017 roku dziennik "Kommiersant" podał, że 152. brygada rakietowa jest wyposażana w nowe zestawy rakiet Iskander-M, które wejdą do służby na początku 2018 roku. Źródło cytowane przez ten dziennik mówiło wówczas o gotowości infrastruktury do przyjęcia kompleksu rakiet przeznaczonego dla brygady.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ATOM, OBRONNOŚĆ, PAP, ROSJA, UZBROJENIE, WIELKA BRYTANIA, WOJSKO

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 czytelnik 19.06.2018 12:08
Niezalogowany użytkownik W tak niebezpiecznych czasach mamy pro-rosyjski rząd (gramy na rozpad UE i NATO, kupujemy rosyjskiego węgla i gazu jak jeszcze nigdy w historii). Zostaniemy sami jak palec. Mądry Polak po szkodzie.
Plusów: 0 wujek_Olek 18.06.2018 23:45
Przed ruskimi rakietami na Kubie były amerykańskie w Turcji. A teraz dziwicie się, że wobec NATO-wskiego Drang nach Osten w tradycji III. Rzeszy Ruscy -u siebie- stawiają rakiety? Cuda niewidy. Dzisiejsi Polacy to widocznie dumni "podludzie" IV. neoliberalnej LBGTQIAZD...Rzeszy. Dobrowolne niewolnictwo jest wprawdzie najbardziej skuteczne, ale i haniebne.
Plusów: 1 Margo 18.06.2018 17:32
Niezalogowany użytkownik "płonie cyrk,a ludzie tańczą..." Najważniejszy mundial, a że głowice przy granicy,że Norwegia prosi o kolejnych żołnierzy z US, nie nie, najpierw meczyk i piwko

wszystkie komentarze >