Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN

dodane 27.06.2018 11:46

PAP |

Sejm przyjął zmiany w noweli ustawy o IPN, zakładające odejście od przepisów karnych. Zmiany uchylają art. 55a, który grozi m.in. więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. Jeszcze w środę nowelą ma się zająć Senat.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN   PAP/Paweł Supernak Wynik głosowania nad zmianami w ustawie o IPN

Za głosowało 388 posłów, przeciw było 25, a pięciu wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział przed głosowaniem w Sejmie, że jeśli nowelizacja ustawy o IPN zostanie uchwalona przez posłów, to jeszcze na środowym posiedzeniu zajmie się nią Senat.

Rządowa nowelizacja ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary jest rozpatrywany w trybie pilnym.

Zakłada uchylenie w całości m.in. art. 55a uchwalonej w styczniu przez Sejm noweli o IPN; przepis ten stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Zgodnie z art. 55a taka sama kara grzywny lub więzienia grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Projekt noweli w środę wpłynął do Sejmu. Zmiany uchylają także art. 55b ustawy o IPN, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

W uzasadnieniu zmian w noweli o IPN podkreślono, że "bardziej efektywnym sposobem ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego, biorąc pod uwagę cel ustawy, będzie wykorzystanie narzędzi cywilnoprawnych".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, IPN, PAP, PILNA, PRAWO, RZĄD, SEJM

Przeczytaj komentarze | 24 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 podaj nick 30.06.2018 13:29
Niezalogowany użytkownik kolejna ustawa pisana pod dyktando kogoś z zewnątrz
Plusów: 18 Gość 28.06.2018 15:18
Niezalogowany użytkownik wuju, nie odsyłaj mnie do wikipedii i nie zwalaj wszystkiego na protestantów czy Anglosasów, totalitarne państwo gdzie indziej zbudowano, pytam co rzekomy "lewiatan" ma do tej ustawy
Plusów: 16 Gość 28.06.2018 15:16
Niezalogowany użytkownik pytam jaki związek z tą ustawą?
Plusów: 18 Gość 28.06.2018 15:15
Niezalogowany użytkownik co szkodliwego? co niepotrzebnego?

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl