Dziękczynienie za powołanie

dodane 30.06.2018 09:44

Klaudia Cwołek

zobacz galerię 

W gliwickiej katedrze świętowano uroczystość patronów diecezji i jubileusze 50. i 60. rocznicy święceń kapłańskich.

Dziękczynienie za powołanie   Klaudia Cwołek /Foto Gość Bp senior Jan Wieczorek podczas homilii

W 29. dniu czerwca Matka Kościół przypomina nam o tych wielkich dwóch postaciach, dwóch filarach Kościoła - św. Piotrze i św. Pawle. Przyszliśmy, by oddać im cześć, by na nowo przyjrzeć się ich życiu i działalności - mówił we wprowadzeniu do Mszy św. ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej.

- To oni przekazali nam te najważniejsze prawdy o Bogu, o swoim mistrzu, nauczycielu - Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Umocnieni Duchem Świętym zaświadczyli o wszystkim męczeńską śmiercią. Prowadzą nas, orędują za nami, są wzorem, ale są dla nas także naszymi braćmi - mówił ks. Plucik.

Uczestnicy Eucharystii w gliwickiej katedrze   Klaudia Cwołek /Foto Gość Uczestnicy Eucharystii w gliwickiej katedrze Eucharystii przewodniczył biskup senior Jan Wieczorek, który razem z ks. Janem Cichowskim obchodził 60. rocznicę święceń kapłańskich. Przy ołtarzu obecni byli także złoci jubilaci: ks. Gotfryd Fesser, ks. Rajnard Gronowski, ks. Karol Sikora i ks. Klaudiusz Wiszkowski.

Mszę św. koncelebrowali biskup gliwicki Jan Kopiec i biskup pomocniczy Andrzej Iwanecki wraz z innymi kapłanami, uczestniczącymi w uroczystości.

- Powołanie to dotknięcie Boże - mówił w homilii bp Jan Wieczorek, wskazując, że objawia się ono na różne sposoby. Podkreślił m.in. znaczenie środowiska, w którym człowiek wyrasta i podał przykład swojego proboszcza, który modlił się: „Panie Jezu, spraw byśmy tak żyli, abyś mógł powołać z naszych rodzin do Twojej służby”.

Wspominał trudne czasy własnej formacji w seminarium, czasów inwigilacji tego środowiska przez władze. Przypomniał różnych świętych i wielkie postaci Kościoła, mówił także o dziękczynieniu, przywołując m.in. słowa Psalmu 116: „Czym się Panu odpłacę za wszystko, co mi wyświadczył? Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Pana”.

Bp Jan Kopiec składa życzenia Jubilatom   Klaudia Cwołek /Foto Gość Bp Jan Kopiec składa życzenia Jubilatom - Kapłaństwo jest rzeczywistością, która dociera do nas zwykle troszkę przez mgłę. Jesteśmy tylko i wyłącznie obdarowani - mówił bp Jan Kopiec, składając życzenia pod koniec Eucharystii.

- Kościół diecezjalny spogląda na swoich Jubilatów jako na ważną cząstkę, która go budowała. Tak jak na samym początku, za czasów Piotra i Pawła trzeba było się starać, żeby to była budowla, która przetrwa bardzo wiele różnego rodzaju i trudności, i kłopotów, i niezrozumienia, a niekiedy męczeństwa - mówił.

Zwrócił uwagą na wartość jedności i pełne zaangażowanie w tworzeniu wspólnoty według wizji Jezusa Chrystusa. Bp Jan Kopiec dziękował za posługę biskupa Jana Wieczorka i księży Jubilatów, którzy pracowali najpierw w diecezjach opolskiej i katowickiej, a po nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce - od 26 lat w diecezji gliwickiej.

Życzył, by nadal nie ustawała radość ich posługiwania, obdarowywanie swoją wiernością i dojrzałością. Zapewnił też o modlitwie, by Pan był blisko, dawał siły i prowadził aż do spotkania z Nim na końcu czasów.

Oprawę muzyczną liturgii przygotował Chór Katedralny pod kierunkiem prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, przy organach zasiadł Bogdan Stępień.

Jubilaci z biskupami i diakonami   Klaudia Cwołek /Foto Gość Jubilaci z biskupami i diakonami

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JUBILEUSZE KAPŁAŃSKIE, KATEDRA GLIWICKA , ODPUST ŚW. PIOTRA I PAWŁA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl