Trump żąda od sojuszników w NATO przeznaczania 2 proc. PKB na obronność

dodane 12.07.2018 11:48

PAP |

Prezydent USA Donald Trump ponownie zażądał w Brukseli od sojuszników w NATO szybkiego zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Zagroził podjęciem przez USA działań w pojedynkę, ale - jak twierdzą źródła w NATO - nie była to groźba wycofania USA z Sojuszu.

Trump żąda od sojuszników w NATO przeznaczania 2 proc. PKB na obronność   PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA Donald Trump

Reuters pisze, że Trump w czwartek "znacznie zaostrzył ton" w kwestii wydatków na obronność, mówiąc o Niemczech, Hiszpanii i Belgii.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas trwającego w Brukseli szczytu Sojuszu zwołał dodatkową sesję poświęconą kwestii tych wydatków - poinformował w czwartek PAP szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, jest to sesja zamknięta z udziałem tylko przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydentów krajów partnerskich NATO - Ukrainy i Gruzji - poproszono o opuszczenie sali, w której odbywa się szczyt Sojuszu.

Agencja dpa pisze, że "otwarta pozostaje kwestia", czy Trump poważnie traktuje swą groźbę i co planuje, jeśli jego żądania nie zostaną spełnione. "Teoretycznie możliwa do pomyślenia byłaby np. redukcja zaangażowania USA w NATO", a "w najbardziej drastycznym przypadku nawet zerwanie z NATO" - uważa dpa.

Niemiecka agencja odnotowuje, że na szczycie NATO w Brukseli przede wszystkim Niemcy odmówiły "daleko idących zobowiązań" zwiększenia wydatków na obronność.

Agencja AP zwraca uwagę, że w czwartek Trump także na Twitterze wzywał sojuszników w NATO do zwiększenia wydatków na obronność. "Prezydenci od lat bez powodzenia próbują skłonić Niemcy i inne bogate kraje NATO do płacenia więcej na ich ochronę przed Rosją" - napisał. W innym tweecie uskarżał się, że USA "płacą o dziesiątki miliardów dolarów za dużo, by subsydiować Europę". Powtórzył, że sojusznicy w NATO muszą spełnić obietnicę przeznaczania 2 proc. PKB na obronność, a ostatecznie "wydatki te muszą osiągnąć 4 proc.".

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BELGIA, DYPLOMACJA, NATO, ORGANIZACJE, PAP, PREZYDENT, USA

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 wujek_Olek 13.07.2018 01:16
Chodzi o to, aby kupować w USA, ich 'military industrial complex' ma wielki apetyt, bez dna. Co do wydatków polecam
http://visuals.sipri.org
USA wydały w 2017 610 mrd $, następne 7 big-spender razem 578 mrd $. USA wydają 10x tyle co Rosja na "zbrojenie", znaczy regime change, nation bombing i perpetual wars (bezustanne wojny).
Chłopy na pańszczyźnie kupują tylko u pana za pana walutę ... Pan pogłaszcze albo batem da. Dobrowolne niewolnictwo jest najbardziej haniebne.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl