Morawiecki: Lech Kaczyński uosabiał odmienną ideę Polski

dodane 15.07.2018 16:05

PAP |

Lech Kaczyński uosabiał zupełnie odmienną ideę Polski od tej, którą uosabiali dotychczasowi władcy III RP - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości odsłonięcia pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Kraśniku (woj. lubelskie).

Morawiecki: Lech Kaczyński uosabiał odmienną ideę Polski   PAP/Wojtek Jargiło

"Lech Kaczyński wraz z elitą Polski, która udawała się do Smoleńska, aby uczcić rocznicę zamordowania naszych oficerów, naszych wielkich patriotów w Katyniu, uosabiał pewną ideę Polski; zupełnie odmienną ideę Polski, ideę Rzeczpospolitej - od tej, którą uosabiali dotychczasowi władcy III RP" - mówił Morawiecki podczas uroczystości.

Jak tłumaczył, dla Lecha Kaczyńskiego najważniejsze były trzy wartości: sprawiedliwość, państwo oraz Polska.

"Sprawiedliwość rozumiana właśnie przez pryzmat zwykłego człowieka. Państwo i polityka ma służyć zwykłemu człowiekowi" - podkreślił szef rządu.

Zwrócił uwagę m.in. na działalność L. Kaczyńskiego w KOR, czy w czasach Solidarności i stanu wojennego.

"Również jego rozumienie prawa było bardzo różne od tego, jak ta pozytywistyczna wersja rozumienia prawa w czasach III RP, która była dominująca, była prezentowana. Państwo prawa i prawo państwa polskiego miało się kierować przede wszystkim sprawiedliwością" - mówił szef rządu.

Wystąpieniu Morawieckiego towarzyszyły okrzyki i dźwięk syren, które mieli ze sobą protestujący w okolicy pomnika rolnicy.

Premier apelował do protestujących, by uciszyli syreny, gdyż "chcielibyśmy w godny sposób uczcić tę uroczystość odsłonięcia tego pomnika".

W trakcie swojego wystąpienia Morawiecki odniósł się też do protestujących. Wskazał, że Lech Kaczyński jako prezes NIK w 1993 r. opublikował pierwszą listę w historii III RP "67. grabieżczych prywatyzacji". "Do dzisiaj ta lista powinna być listą hańby dla władców III RP" - ocenił.

"Właśnie tamte grabieżcze prywatyzacje doprowadziły do tego, że firmy przetwórstwa rolnego zostały wyprzedane w obce ręce i obcy kapitał" - tłumaczył. Dodał, że ten obcy kapitał, który kontroluje dziś np. przetwórstwo owoców, "powoduje, że my dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym położeniu".

"Lech Kaczyński to właśnie idea państwa silnego, takiego, które mogłoby działać na rzecz również rolników. Ale wyprzedane przedsiębiorstwa przez władców III RP dzisiaj niezwykle nam to utrudniają" - mówił.

"Utrudniają, ale nie uniemożliwiają i my się oczywiście tym również zajmiemy" - zaznaczył Morawiecki".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KATASTROFY, L.KACZYŃSKI, LOTNICTWO, MATEUSZ MORAWIECKI, OBCHODY, PAP, RZĄD, SMOLEŃSK

Przeczytaj komentarze | 23 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 Gość 17.07.2018 18:37
Niezalogowany użytkownik co?
Plusów: 5 E. 17.07.2018 00:24
Niezalogowany użytkownik "faryzeuszowskich, że niby pomnik nie dość ładny..." - a może ja naprawdę uważam, że nie godzi się Prezydenta RP pokazywać w tak szkaradnej estetycznie formie??? Czyli uważa Pan, że można pokazywać ludziom brzydotę, byleby usprawiedliwiały ją szczytne cele? Ja myślę, że sakralizowanie brzydoty to jest właśnie Przemysł Pogardy. Pogardy gorszej, bo nieświadomej.
Plusów: 12 Dd 16.07.2018 19:46
Niezalogowany użytkownik Sam fakt bycia premierem nie implikuje szacunku. Na szacunek polityk musi sobie zasłużyć.
Plusów: 4 trzeba ci wiedzieć, 16.07.2018 17:05
Niezalogowany użytkownik że nie ma prawdziwej cnoty ani rzetelnej krytyki w polityce.

wszystkie komentarze >