Wielka Brytania: Minister wzywa Kościół do zmiany nauczania

dodane 18.07.2018 07:00

KAI |

Penny Mordaunt, brytyjska sekretarz stanu ds. międzynarodowego rozwoju, spotkała się z przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia abp. Vicenzo Paglią.

Wielka Brytania: Minister wzywa Kościół do zmiany nauczania   Roman Koszowski /Foto Gość Londyn

Przekonywała go, że Kościół katolicki powinien zmienić nauczanie dotyczące stosowania środków antykoncepcyjnych.

Jak informuje brytyjski dziennik "The Telegraph" minister Mordaunt użyła m.in. argumentu mówiącego o tym, że każdego dnia 800 kobiet umiera z powodu powikłań ciążowych i połogowych. Argumentowała, że szerszy dostęp do środków antykoncepcyjnych "złagodziłby ten problem". Podczas spotkania w Watykanie Mordaunt przekonywała, że przywódcy religijni powinni zmienić swoje "głębokie przekonania i postawy", aby umożliwić kobietom szerszy dostęp do "prokreacyjnej opieki medycznej".

W rozmowie z "The Telegraph" polityk podsumowała swoje spotkanie z abp. Vicenzo Paglią i abp. Paulem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami watykańskiego Sekretariatu Stanu. Mówiła o potrzebie pomocy młodym kobietom, narażonym na utratę życia i zdrowia m.in. w związku z niedostateczną dostępnością środków antykoncepcyjnych.

"Kościół katolicki może nam w tym pomóc, a moim apelem było, aby pomógł nam w ratowaniu życia zwłaszcza młodych matek" - mówiła.

Jej wystąpienie zbiegło się w czasie z jubileuszem 50-lecia ogłoszenie encykliki "Humanae vitae" papieża Pawła VI, która porządkowała nauczanie Kościoła m.in. w kwestii antykoncepcji. Jak przypomina Catholic Herald, w ubiegłym miesiącu blisko 500 księży z Wielkiej Brytanii podpisało się pod dokumentem wyrażającym wdzięczność za zawarte w encyklice nauczanie i podtrzymującym całkowity sprzeciw wobec sztucznej antykoncepcji.

"Jako księża pragniemy poprzeć, w 50. rocznicę »Humanae vitae«, tę szlachetną wizję miłości życiodajnej, jak zawsze nauczał Kościół i jak ją rozumiał. Wierzymy, że prawdziwa "ludzka ekologia", ponowne odkrycie dróg natury i szacunku dla godności ludzkiej są kluczowe dla przyszłości naszego narodu: zarówno katolików, jak i niekatolików. Proponujemy ponowne odkrycie »Humanae vitae«, nie tylko w wierności słowu Bożemu, ale jako klucza do uzdrowienia i trwałego rozwoju naszego społeczeństwa" - napisali w dokumencie brytyjscy księża.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANTYKONCEPCJA, ENCYKLIKA "HUMANAE VITAE", KOŚCIÓŁ, WIELKA BRYTANIA

Przeczytaj komentarze | 61 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 Zbigniew 19.07.2018 19:37
Niezalogowany użytkownik @gość, ty podobnie jak @katolik nie za bardzo wiesz czym jest dialog.
Dialog porwadzi się właśnie z ludźmi o odmiennych poglądach :)

Jeżeli odrzucisz dialog, to skąd będziesz wiedział, że ci ludzie, którzy mają odmienne poglądy przypadkiem nie mają racji, skoro nie pozwolisz im przedstawić swojej argumentacji. Przecież wiesz, że nie jesteś nieomylny i to ty możesz tkwić w błędzie.

Druga sprawa, chrześcijanin powinien upominać grzesznych. Jest to jeden z podstawowych aktów miłosierdzia względem bliźniego.

Dialog jest ważny, nie tylk dla chrześcijan ale ogólnie dla ludzi.
Plusów: 7 Wacław 19.07.2018 19:25
Niezalogowany użytkownik @Ich ależ my żyjemy w tym samym świecie co i ty. Jesteśmy lekarzami, informatykami, naukowcami itd. Wielu z nas tworzy zaawansowane aplikacje korzystające ze SI - osobiście znam kilka takich osób.

Jednak wraz z upływem czasu natura zła nie zmienia się, np. gdy jeden człowiek dla własnej wygody czy dla zysku odbierze życie drugiemu człowiekowi popełni zło. I nie będzie tu miało znaczenia czy nazwiesz to anachronicznie "morderstwem" czy po nowemu „aborcją”.
Plusów: 3 Marek 19.07.2018 18:58
Niezalogowany użytkownik @Jo cały czas nie dostrzegam sensu twojego pytania.
Nie widzę też świadectwa.
Musisz wyrażać się precyzyjniej.
Plusów: 3 tomaszl 19.07.2018 14:58
Niezalogowany użytkownik @ich pomijając ze warto żyć, a nie oglądać filmy s-f to SI już mamy, ale co to nazywa sie grzechami głównymi nadal jest jak najbardziej aktualne.


A jak już tak fascynuje Cię to SI to może warto stworzyć jakiś model dla NPRu?

wszystkie komentarze >