107,6 FM

"Niebo opowiada nam chwałę Boga"

Papiescy astronomowie zachęcają do oglądania zaćmienia księżyca.

Do obserwacji nieba zachęcają dziś również astronomowie z papieskiego obserwatorium w Castel Gandolfo. O godz. 21.30 rozpocznie się najdłuższe od stu lat całkowite zaćmienie księżyca. Potrwa 103 minuty.

Jak podkreśla ks. Gabriele Gionti, jezuita z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, oglądanie rozgwieżdżonego nieba może nam pomóc nie tylko w poznaniu wszechświata. Niekiedy pozwala ono również odkryć wielkość Boga i prawdę o człowieku – mówi ks. Gionti.

“My w obserwatorium watykańskim oglądamy niebo w ten sam sposób, co inni astronomowie – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Gionti. – Ale bardzo często niebo jest to też dla nas źródłem duchowej inspiracji, bo niebo opowiada nam chwałę Boga, by posłużyć się słowami Psalmu. W pięknie wszechświata odkrywamy pośrednio piękno Boga. Mówię pośrednio, ponieważ nie jest to oczywiście jakiś naukowy dowód na istnienie Boga. Wszyscy jednak, którzy obserwują niebo zdają sobie sprawę, jak niepokaźny jest człowiek wobec ogromu wszechświata. I stąd rodzi się pytanie, jak to możliwe, że człowiek tak mały niczym ziarnko piasku stawia sobie pytania, które zdają się być nieskończenie większe niż on sam. Człowiek odkrywa w sobie poczucie nieskończoności, które nie przystaje do jego ograniczoności. I znowu nie wprost odsyła nas to do Boga, który dla nas ludzi wierzących jest stwórcą tej harmonii, którą odkrywamy w kosmosie.”

« 1 »
  • Anna Panna
    27.07.2018 23:10
    Widzę zaćmienie z okna. Ale ja nie o tym, Mam pytanie do papieskich astronomów: dlaczego po 2000 lat chrześcijaństwa nad głowami krążą nam planety noszące imiona pogańskich bogów? Dlaczego ciągle widzimy Jowisza, Wenus, Marsa, Merkurego, Neptuna, Plutona, Saturna i Urana? Dlaczego gwiezdne konstelacje nadal noszą imiona z pogańskich mitologii (Kasjopeja, Andromeda, Perseusz, etc.)?
  • Anna Panna
    29.07.2018 23:40
    Ciekawe jest też pochodzenie nazw dni tygodnia w różnych językach. Np. angielska środa (Wednesday) to "dzień Wodana", czyli Odyna. Czwartek (Thursday) - to "dzień Thora". A sobota (Saturday) - to "dzień Saturna"....

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama