"Niebo opowiada nam chwałę Boga"

dodane 27.07.2018 20:00

VATICANNEWS.VA |

Papiescy astronomowie zachęcają do oglądania zaćmienia księżyca.

"Niebo opowiada nam chwałę Boga"   PAP/EPA/ROLEX DELA PENA Księżyc

Do obserwacji nieba zachęcają dziś również astronomowie z papieskiego obserwatorium w Castel Gandolfo. O godz. 21.30 rozpocznie się najdłuższe od stu lat całkowite zaćmienie księżyca. Potrwa 103 minuty.

Jak podkreśla ks. Gabriele Gionti, jezuita z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, oglądanie rozgwieżdżonego nieba może nam pomóc nie tylko w poznaniu wszechświata. Niekiedy pozwala ono również odkryć wielkość Boga i prawdę o człowieku – mówi ks. Gionti.

“My w obserwatorium watykańskim oglądamy niebo w ten sam sposób, co inni astronomowie – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Gionti. – Ale bardzo często niebo jest to też dla nas źródłem duchowej inspiracji, bo niebo opowiada nam chwałę Boga, by posłużyć się słowami Psalmu. W pięknie wszechświata odkrywamy pośrednio piękno Boga. Mówię pośrednio, ponieważ nie jest to oczywiście jakiś naukowy dowód na istnienie Boga. Wszyscy jednak, którzy obserwują niebo zdają sobie sprawę, jak niepokaźny jest człowiek wobec ogromu wszechświata. I stąd rodzi się pytanie, jak to możliwe, że człowiek tak mały niczym ziarnko piasku stawia sobie pytania, które zdają się być nieskończenie większe niż on sam. Człowiek odkrywa w sobie poczucie nieskończoności, które nie przystaje do jego ograniczoności. I znowu nie wprost odsyła nas to do Boga, który dla nas ludzi wierzących jest stwórcą tej harmonii, którą odkrywamy w kosmosie.”

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 30.07.2018 16:37
Niezalogowany użytkownik Zaś poniedziałek to Dzień Księżyca (Monday), niedziela zaś Słońca (Sunday). Jest to tłumaczeniem nazw łacińskich. Po polsku mają nazwy swojskie, z wyjątkiem soboty.
Plusów: 0 Anna Panna 29.07.2018 23:40
Niezalogowany użytkownik Ciekawe jest też pochodzenie nazw dni tygodnia w różnych językach. Np. angielska środa (Wednesday) to "dzień Wodana", czyli Odyna. Czwartek (Thursday) - to "dzień Thora". A sobota (Saturday) - to "dzień Saturna"....
Plusów: 7 ktośtam 28.07.2018 18:25
Niezalogowany użytkownik A jakie miały by mieć nazwy, żeby Annę Pannę zadowoliły?
Plusów: 8 Inny Gość 28.07.2018 18:15
Niezalogowany użytkownik Gwiazdy i gwiazdozbiory są obiektami materialnymi, nie transcendentalnymi. Cześć ma takie nazwy jak Góra Stołowa, Mikroskop, Kompas czy Luneta, obraża to czyjeś uczucia religijne?

wszystkie komentarze >