107,6 FM

Nowe ogniska ASF

Zespół Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie poinformował o trzech nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń - w Wilczynach, Kosakowie i Smolance.

Ludwik Bartoszewicz, wojewódzki lekarz weterynarii, potwierdził - na podstawie badań laboratorium z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach - wystąpienie nowych przypadków tej choroby. Dwa ujawniono w gminie Srokowo (powiat kętrzyński), w gospodarstwach w Wilczynach i w Kosakowie. Trzecie ognisko stwierdzono w Smolance, to gmina Sępopol. Rozpoczęto już wdrażanie odpowiednich procedur związanych z likwidacją choroby.

- W sytuacji wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie w tych hodowlach muszą zostać uśmiercone i zutylizowane, mięso i pasza zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu - odkażone. W Wilczynach i Kosakowie już to zrobiono, a w Smolance takie działania zaplanowano na poniedziałek - wyjaśniają przedstawiciele zespołu.

W ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie wizytacja gospodarstw w promieniu 10 km od miejsc, w których wykryto nowe ogniska choroby.

Wcześniej w naszym regionie odnotowano jeden przypadek wykrycia ogniska ASF, w gospodarstwie w Posadach, gmina Pieniężno. W województwie stwierdzono też 169 przypadków tej choroby u dzików.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama