107,6 FM

Rząd skoryguje wizerunek orła

Rząd skoryguje wizerunek orła, stworzy też nowe partytury hymnu - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Jak pisze "Rzeczpospolita", Ministerstwo Kultury chce zastąpić obecną flagę Chorągwią Rzeczpospolitej. "To prostokątny czerwony płat z wizerunkiem orła w obramowaniu wężyka generalskiego" - czytamy w dzienniku.

Gazeta dodaje, że nad przywróceniem chorągwi pracowali już wcześniej senatorowie. Później prace wstrzymano z powodu kompleksowych zmiana w symbolice narodowej, powstających w resorcie kultury.

"Rzeczpospolita" podkreśla, że już wiadomo, czego będą one dotyczyć. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się opis powstającego w ministerstwie projektu ustawy o symbolach państwowych RP. Ma zastąpić obecną ustawę, rodem z PRL. Jednym z jej elementów ma być właśnie przywrócenie Chorągwi Rzeczpospolitej.

Jak pisze "Rzeczpospolita", ministerstwo planuje też stworzyć wizerunki orła w kilku wersjach. Oprócz podstawowej powstaną też jedno- i dwubarwne. Załączniki będą miały formę cyfrową, a dzięki zastosowaniu grafiki wektorowej będzie można łatwo ich użyć w dowolnej wielkości.

Resort chce również przedstawić nowe partytury i nagrania Mazurka Dąbrowskiego.

« 1 »
 • Seitz
  02.08.2018 19:52
  Nie tylko sadownictwo i sądownictwo. Heraldyka też wymaga zmian. Na wszystkich urzędowych pismach i aktach widnieje nieheraldyczne godło. Nawet w konstytucji pomylone jest słowo godło z słowem herb. Takie zaniedbania po latach postkomuny i latach polityki beztroski.
 • Gość 2507
  03.08.2018 00:32
  "nowe partytury hymnu" wg mnie nadchodzi czas odejścia od tego mazurka Dąbrowskiego z okresu upadku Rzeczypospolitej , mazurka hołdującego .....Napoleonowi. Czas na hymn z okresu świetności Rzeczypospolitej.Najodpowiedniejszym jest utwór Bogurodzica Dziewica Maryja.
 • Gość 2507
  03.08.2018 00:35
  co jest?
 • Antonio Perera
  04.08.2018 18:21
  Ten rząd powinien skorygować swój wizerunek na arenie międzynarodowej bo ten jest katastrofalny. Czy nikt nie zauważa tego że Polska jest nie tylko na obrzeżu Europy ale także w świecie. Polscy dyplomaci bez wiedzy i umiejętności popierają jakieś nacjonalistyczne narodowe organizacje dzielą na dodatek społeczeństwo polonijne jakby w kraju było jeszcze za mało podziałów. Ale to wszystko nie takie ważne, ważne wymyśleć skorygowanie wizerunku orła i już nie ma innych problemów. Ciekawe ile lat potrwa tę rozbitą porcelanę skleić by ten kraj doznał naprawdę uznanie na świecie ale jak widzę nie ma takiego interesu społecznego i to bardzo przykre dla ludzi którzy chcieliby Polsce dobrze życzyć a do takich też bym się zaliczał ale w tej chwili jest to niemożliwe.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama