107,6 FM

Polska odrzuca zarzuty KE

Polska przekazała KE odpowiedź na pierwszy etap wszczętej procedury naruszenia prawa UE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. W dokumencie Polska odrzuca zarzuty KE - podało w czwartek PAP źródło dyplomatyczne.

"Dokument to szczegółowy wywód prawniczy, liczy kilkadziesiąt stron, ponad 90 punktów. Przedstawia całą historię sporu z KE. W dokumencie polska strona odrzuca zarzuty podniesione przez KE w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Dokument zawiera szczegółowy wywód prawniczy, który wykazuje, że wniosek KE jest nieuzasadniony" - podał rozmówca PAP.

Procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym Komisja uruchomiła 2 lipca. KE uznała, że obniżenie wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego z 70 do 65 lat narusza zasadę nieusuwalności sędziów. W komunikacie KE podkreślono, że przepisy mają też zastosowanie do pierwszej prezes SN, której sześcioletnia kadencja zostałaby przedwcześnie zakończona.

Komisja Europejska może - i zdarza się to często - wszczynać procedurę o naruszenie unijnego prawa, jeśli uzna, że w danym kraju doszło do naruszenia prawa UE, unijne przepisy nie są wdrażane albo zostanie złożona skarga w sprawie ich naruszenia. Postępowanie obejmuje trzy przewidziane w traktatach etapy: KE początkowo zwraca się do rządów krajowych o usunięcie naruszenia prawa ("wezwanie do usunięcia uchybienia"), w kolejnym kroku daje krajom określony czas na zmiany ("uzasadniona opinia"), a w następnym etapie może pozwać kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Polska dostała miesiąc, by odpowiedzieć na uruchomioną 2 lipca procedurę.

« 1 »
 • fikus
  02.08.2018 17:34
  Kadencja to nie wyrok do odsiedzenia. Można iść na emeryturę, zrezygnować, umrzeć - kto zabroni? Przejście na emeryturę nie jest przymusowe, należy tylko złożyć wymagane papiery że się zostaje. Prezydent nie mogąc skracać kadencji musi je rozpatrzyć pozytywnie. Jeśli zostały złożone. A nie zostały.
 • tantkiewicz
  02.08.2018 20:02
  Ps 69,14 Panie, modlę się do Ciebie, *
  w czas łaski, o Boże.
  Wysłuchaj mnie w Twojej wielkiej dobroci, *
  w Twojej zbawczej wierności.
  doceń 0
 • vdvdvd
  02.08.2018 22:56
  W TEN SPOSÓB KOMISJA ROBI NACISKI NA KRAJE KTÓRE NIE CHCĄ SIĘ IM PODPORZĄDKOWAĆ....
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama