107,6 FM

Z telefonem do Maryi

Po raz pierwszy pątników idących w tym roku z Krakowa na Jasną Górę wesprze... aplikacja mobilna na telefon.

Narzędzie o nazwie "Bonafide", stworzone przez polskich przedsiębiorców z branży cyfrowej skupionych w Związku Cyfrowa Polska, łączy w sobie cechy interaktywnej mapy, komunikatora i portalu społecznościowego.

- Myślę, że aplikacja ułatwi tegorocznym pielgrzymom nie tylko nawigację po trasie i punktach żywieniowych czy noclegach, ale zaangażuje ich do aktywnego dzielenia się swoimi przemyśleniami z internautami - mówi ks. Jan Przybocki, koordynator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

Będzie to możliwe, ponieważ dzięki aplikacji każdy pielgrzym może prowadzić codzienną kronikę z pielgrzymki - oznaczać się na trasie, dodawać zdjęcia, komentarze, a także dłuższe opisy. Można też za jej pomocą znaleźć miejsca postojowe, żywieniowe, punkty medyczne czy noclegi, a także treści pieśni, rozważań czy czytań na dany dzień.

Program wesprze również organizatorów, którzy będą mogli na bieżąco i w ramach potrzeb aktualizować trasę pielgrzymki oraz wysyłać do pątników istotne komunikaty.

- Aplikacja i media społecznościowe mają za zadanie pomagać pielgrzymom w przeżywaniu rekolekcji w drodze. Ale, oczywiście, osobistego kontaktu z Panem Bogiem poprzez modlitwę i rozmowę z bliźnimi nic nie zastąpi - dodaje duchowny.

Narzędzie, którego nazwa z łaciny oznacza "w dobrej wierze", zgodnie z zamysłami twórców, ma pełnić rolę portalu społecznościowego dla wędrujących na Jasną Górę - zarówno tych idących, jak również osób wspierających pielgrzymki duchowo.

- Chcemy pokazać, że dziś nowoczesne technologie nie tylko ułatwiają nam codzienne życie i pomagają w prozaicznych rzeczach, jak choćby zrobienie zakupów czy dokonanie przelewu bankowego, ale także mogą być wykorzystywane w sprawach łączących i ważnych dla wielu ludzi, jak np. pielgrzymki - tłumaczy Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

W tym roku z aplikacji - poza pielgrzymami z Krakowa - skorzystają także pątnicy z Lublina, Kielc, Zamościa oraz uczestnicy warszawskiej pielgrzymki dla niepełnosprawnych. Docelowo aplikacja ma służyć pątnikom z całego kraju. Program jest dostępny na telefony z systemem Android i można go bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama