Święto kibiców kolarstwa w Szczyrku i Wilamowicach

dodane 08.08.2018 10:28

Urszula Rogólska

zobacz galerię 

Wspaniałe święto zgotowali kibicom kolarstwa Michał Kwiatkowski - Polak z grupy Sky - w Szczyrku i pochodzący z Pisarzowic Przemysław Niemiec - w Wilamowicach, podczas 4. etapu 75. Tour de Pologne.

Dekoracja Michała Kwiatkowskiego na mecie w Szczyrku.   Urszula Rogólska /Foto Gość Dekoracja Michała Kwiatkowskiego na mecie w Szczyrku.

Po raz kolejny Szczyrk świętował razem z uczestnikami Tour de Pologne. Podobnie jak w ubiegłym roku, meta etapu - prowadzącego z Jaworzna - znajdowała się przy hotelu Orle Gniazdo, tuż pod sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Górce.

Na kilka godzin przed przyjazdem kolarzy, 7 sierpnia, kibice czekali na nich najpierw w centrum miasta. Tutaj tuż po 14.30 peleton przejechał, by atakować Przełęcz Salmopolską i kolejne podjazdy pod Zameczek w Wiśle - kibice jako pierwszych zobaczyli tu reprezentanta Polski Marka Rutkiewicza, Słoweńca Jana Tratnika z grupy CCC Sprandi Polkowice i Belga Bert van Lerberghe z grupy Cofidis. A następnie czekali na trasie, by tuż przed 16.30 obserwować spektakularny, choć niezwykle ciężki podjazd pod Orle Gniazdo.

Trójka "uciekinierów" z peletonu w centrum Szczyrku przed podjazdem na Przełecz Salmopolską.   Urszula Rogólska /Foto Gość Trójka "uciekinierów" z peletonu w centrum Szczyrku przed podjazdem na Przełecz Salmopolską.

Szczyrkowski, czwarty etap 75. Tour de Pologne (z Jaworzna), z metą u szczytu morderczego pojazdu obok Orlego Gniazda, przyciągnął 7 sierpnia rzesze miłośników kolarstwa! Ich radość wybuchła, kiedy jako pierwszy metę przejechał Michał Kwiatkowski - widowiskowo na ostatnim odcinku pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę tego etapu, Dylana Teusa Belga z grupy BMC i Nowozelandczyka George’a Bennetta (Lotto NL-Jumbo).

Tym samym Michał Kwiatkowski został liderem wyścigu. Na mecie Czesław Lang i ekipa TdP dziękowała szczególnie mieszkańcom i władzom miasta z burmistrzem Antonim Byrdym na czele, za ugoszczenie kolarzy i ich ekip.

Michał Kwiatkowski wjeżdża na metę w Szczyrku.   Urszula Rogólska /Foto Gość Michał Kwiatkowski wjeżdża na metę w Szczyrku.

Wcześniej zawodnikom kibicowali także mieszkańcy innych części naszego regionu i okolic. Po starcie w Jaworznie kolarze pojechali na południe - czekały na nich trzy Lotne Premie LOTTO - w Mysłowicach, Chełmie Śląskim i Wilamowicach. Dalej trasa wiodła przez Porąbkę, Rybarzowice, Buczkowice i Szczyrk - przed czterema Górskimi Premiami TAURON I kategorii - dwukrotnie "Zameczek" oraz "90 lat Salmopolu" w Szczyrku. Po pokonaniu dwóch niespełna 20-kilometrowych rund w górach, rowerzyści finiszowali w Szczyrku.

Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy otrzymał specjalne podziękowanie od Czesława Langa i ekipy Tour de Pologne.   Urszula Rogólska /Foto Gość Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy otrzymał specjalne podziękowanie od Czesława Langa i ekipy Tour de Pologne.

Wspaniały moment przeżyli kibice w miejscu lotnej premii w Wilamowicach, gdzie na Przemysława Niemca, pochodzącego z pobliskich Pisarzowic czekali najbliżsi - żona i dzieci - a także tłumy kibiców, a cała gmina przygotowała wielkie świętowanie - z Młodzieżowym Kryterium Kolarskim i występami mażoretek z grup "Nemezis" i "Gracja" oraz zespołu tanecznego "Kurtynka". Zawodnik przywitał się z najbliższymi oraz kibicami i pomknął dalej. Na mecie etapu zajął 72. miejsce.

Wyścigowi zawodowców towarzyszył w Szczyrku Kinder+Sport Mini Tour de Pologne - dla najmłodszych adeptów kolarstwa.

Dzisiaj, 8 sierpnia, kolarze jadą z Wieliczki do Bielska-Białej. Meta TdP będzie zlokalizowana na wysokości terenów ZIAD przy al. Armii Krajowej. Przewidywany przyjazd kolarzy - ok. 16.40.

Mieszkańcy i przyjezdni muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu drogowym. W Bielsku-Białej m.in. od godz. 12.00 do godz. 17.00 na ulicach: Górskiej, Żywieckiej, gen. Bora-Komorowskiego, gen. Władysława Andersa, Armii Krajowej, Karbowej i Kolistej. Autobusy obsługujące linie krzyżujące się z trasą wyścigu będą kursować bez zmian do momentu całkowitego ich zamknięcia przez policję.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| 75. TOUR DE POLOGNE , KOLARSTWO, META, MICHAŁ KWIATKOWSKI, SZCZYRK, TOUR DE POLOGNE

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.