14 górników wycofanych po wstrząsie w kopalni Rydułtowy

dodane 09.08.2018 06:50

PAP |

14 górników wycofano w środę wieczorem na powierzchnię po silnym wstrząsie w kopalni Rydułtowy; nikomu nic się nie stało - podał Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach (WUG). Podziemny wstrząs odczuli też okoliczni mieszkańcy.

14 górników wycofanych po wstrząsie w kopalni Rydułtowy   Ludek / CC-SA 4.0 Kopalnia Anna Rydultowy

Tzw. ruch Rydułtowy jest częścią kopalni ROW, należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Jak powiedział PAP dyspozytor WUG, do wstrząsu doszło w rejonie ściany wydobywczej 1020 metrów pod ziemią.

Podczas wstrząsu w rejonie tej ściany pracowało 14 osób. "Wszyscy pracownicy zostali po wstrząsie wycofani. Nikomu nic się nie stało" - powiedział dyspozytor WUG.

Na razie nie wiadomo, czy wstrząs wyrządził jakieś szkody w podziemnych wyrobiskach, okaże się to, kiedy będzie można wejść w miejsce. Prawdopodobnie jeszcze w czwartek rano sytuację oceni zespół specjalistów.

Wstrząs był też odczuwalny na powierzchni. Kopalnia otrzymała dotychczas osiem zgłoszeń od mieszkańców - podał WUG.

Wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Ich najczęstszą przyczyną jest, następujące wskutek eksploatacji węgla, odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej.

Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, wstrząsy i tąpnięcia są najczęstszymi przyczynami górniczych tragedii. 5 maja br. w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju na skutek tąpnięcia zginęło pięciu górników, dwóch udało się uratować. Ciało ostatniego z poszukiwanych pod ziemią pracowników ratownicy znaleźli w jedenastej dobie prowadzonej w ekstremalnych warunkach akcji ratowniczej, zakończonej 19 maja.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GÓRNICTWO, KOPALNIA RYDUŁTOWY, PAP, WYPADKI, WĘGIEL

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość_2 09.08.2018 13:13
Niezalogowany użytkownik Wstrząs był potężny, że nawet ptaki zerwały się z drzewa obok domu. I tak trzęsie ostatnio prawie codziennie. Te nasze domy, to się niedługo rozlecą. Urząd próbuje to łagodzić pisząc:" Wstrząs był też odczuwalny na powierzchni." Panowie większość tych wstrząsów jest odczuwalnych głównie na powierzchni (może na szczęście?). Coś z tym trzeba zrobić. Może trzeba zrezygnować z wydobycia w tych silnie tąpiących pokładach i nie czekać aż dojdzie do tragedii ..

wszystkie komentarze >