Kiedy komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Donalda Tuska?

dodane 10.08.2018 13:24

PAP |

Do komisji śledczej wpłynęło pismo z prośbą, by przesłuchanie b. premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska odbyło się 2 października; komisja przychyli się do tej prośby - powiedziała w piątek PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS).

Kiedy komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Donalda Tuska?   Jakub Szymczuk / Foto Gość Donald Tusk

Wassermann w rozmowie z PAP poinformowała, że pismo z proponowanym terminem dotarło do komisji mailem, "aczkolwiek nie zostało podpisane, widnieje na nim tylko pieczątka i nagłówek kancelarii Romana Giertycha".

Jak dodała, do komisji musi wpłynąć jeszcze oryginał pisma z podpisem. "Jeśli tak się stanie, to komisja przychyli się do prośby, by przesłuchanie Donalda Tuska odbyło się 2 października" - zapowiedziała.

Jak tłumaczyła, termin ten był jednym z trzech wyznaczonych wcześniej Tuskowi przez komisję. "Mam nadzieję, że będzie to owocne przesłuchanie" - powiedziała PAP Wassermann.

Przewodnicząca komisji ds. Amber Gold wielokrotnie informowała, że Donald Tusk ma być ostatnim świadkiem, jakiego przesłucha komisja. Zapowiadała też, że raport końcowy z prac komisji powinien być gotowy w listopadzie.

O tym, że do komisji wpłynęło pismo z terminem przesłuchania od mec. Romana Giertycha jako pierwsze podało Radio Zet.

Celem powołanej w lipcu 2016 r. komisji śledczej jest zbadanie i ocenienie prawidłowości i legalności działań podejmowanych wobec Amber Gold przez rząd, w szczególności ministrów: finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Do zadań komisji należy też zbadanie działań, jakie podejmowali w sprawie spółki: prezes UOKiK, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także prokuratura oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefowie ABW i CBA oraz Komendant Główny Policji i podlegli im funkcjonariusze publiczni. Komisja śledcza ma także zbadać działania podejmowane ws. Amber Gold przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AMBER GOLD, PAP, PRZESTĘPCZOŚĆ, SEJM, TUSK

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Anna Panna 10.08.2018 23:50
Niezalogowany użytkownik Rok 2065: Komisja Amber Gold ma przesłuchać prawnuki Marcina P.
Plusów: 1 BRODATY SOKRATES 10.08.2018 13:39
Niezalogowany użytkownik Znowu dramat. A gdyby tytuł brzmiał «Twórczość W. Szymborskiej w latach 1952-1953» to by bardziej pasowało? Czy tu raczej nie chodzi o tematykę? Że nie zbyt lewomyślna? Albo proszę, przywoływane na forum dzieło naukowe:

Tendencje rozwojowe polskich i rosyjskich nazw zawodowych kobiet na tle języka czeskiego
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Czy to czasem nie praca opisowa? I co w tym złego?

wszystkie komentarze >