Atak na autobus szkolny pokazuje, że wojna w Jemenie nie rządzi się żadnymi zasadami

dodane 10.08.2018 15:55

VATICANNEWS.VA |

Atak na autobus szkolny pokazuje, że wojna w Jemenie nie rządzi się żadnymi zasadami. Masakra dzieci oddaje cały horror trwającego tam konfliktu. Wskazuje na to zwierzchnik Kościoła katolickiego w Arabii Południowej apelując do wspólnoty międzynarodowej o ukaranie winnych tej okrutnej zbrodni i rzeczywiste budowanie w tym kraju porozumienia pokojowego.

Atak na autobus szkolny pokazuje, że wojna w Jemenie nie rządzi się żadnymi zasadami   PAP/EPA/HOUTHI MOVEMENT HANDOUT Dziecko ranne w wyniku ataku na szkolny autobus

Autobus wiozący dzieci został ostrzelany wczoraj w kontrolowanym przez rebeliantów północnym Jemenie. Według Czerwonego Krzyża to właśnie dzieci są głównymi ofiarami. Zginęły 43 osoby, w tym 30 dzieci w wieku od sześciu do czternastu lat, a ponad 50 dzieci jest rannych. Dowództwo sił koalicyjnych oświadczyło, że atak, który miał miejsce w Saada, był legalną operacją wojskową skierowaną przeciwko tym, którzy dzień wcześniej ostrzelali miasto Dżizan. Został przeprowadzony w myśl międzynarodowego prawa humanitarnego. Rzecznik opozycyjnego do koalicji sunnickiej ruchu Huti Mohammed Abdul-Salam, stwierdził, że atak okazał „wyraźną pogardę dla życia osób cywilnych". „Atak na autobus szkolny pokazuje, że w Jemenie sieje się przemoc i dokonuje masakr w żadnej mierze nie przejmując się losem bezbronnej ludności cywilnej” – podkreśla bp Paul Hinder. Wskazuje, że takie zbrodnie, jak zamach na dzieci nie mogą pozostać bezkarne. „Dyplomacja musi w końcu podjąć zdecydowane działania, brakuje zaledwie czterech tygodni do rozpoczęcia rozmów pokojowych, a w kraju trwa regularna wojna” – wskazuje hierarcha. Przypomina, że ludzie cierpią ponieważ władze Jemenu drastycznie ograniczają dostarczanie żywności i lekarstw przez międzynarodowe organizacje pomocowe, w tym Caritas.

Tymczasem UNICEF publikuje dramatyczny raport mówiący o cierpieniu jemeńskich dzieci. Szacuje się, że od 2015 roku zabitych w tym kraju zostało 2.400 dzieci, a ponad 3.700 zostało rannych i okaleczonych. Organizacja apeluje do wspólnoty międzynarodowej o położenie kresu tej przerażającej katastrofie. Przypomina jednocześnie, że w Jemenie ataki na szkoły, szpitale i ośrodki dla uchodźców są na porządku dziennym. 

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 zapytanie 12.08.2018 20:37
Niezalogowany użytkownik a kto przebacza?
Plusów: 0 Batrahe 11.08.2018 09:41
Niezalogowany użytkownik To, co wydarzyło się w Jemenie jest wielką tragedią, ale nie jest prawdą, że "nie ma przebaczenia...itd.".
Plusów: 0 Marek 10.08.2018 17:18
Niezalogowany użytkownik A ONZ się zajmuje lobby genderowym :(!!!!! Nie ma przebaczenia dla morderców dzieci, bo one nikomu nigdy nie zawiniły, to bezbronne istotki i skarb tego świata. Panie Boże porusz serca tych co mogą położyć kres takim tragediom.

wszystkie komentarze >