107,6 FM

"GPC": Nieznani sprawcy zdewastowali kapliczki ku czci polskich bohaterów

Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki niedaleko Pieniężna. Jedna z nich poświęcona była Żołnierzom Wyklętym, z kolei druga pomordowanym na Wschodzie Polakom - podaje w czwartek "Gazeta Polska Codziennie".

Dwie kapliczki stały przy samej drodze. Pierwsza z nich upamiętniała pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1945. Wymieniono kilka miejsc, w których dokonano zbrodni na Polakach, w tym: Katyń, Miednoje, Ponary, Bykownię, Kuropaty i Wołyń. Niedaleko znajdowała się druga kapliczka przedstawiająca Jezusa Frasobliwego siedzącego na przestrzelonym hełmie. Pod spodem wyrzeźbiony napis głosił: "Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym. 1 marca Narodowy Dzień Pamięci".

W nocy z soboty na niedzielę obie kapliczki oblano czerwoną farbą. Jezusa całkowicie zamalowano sprejem, a hełm i napis zostały przekreślone. Na obu kapliczkach napisano hasło "PZPR+" - opisuje akty wandalizmu "GPC".

"To zupełnie bez sensu. Nie wiem, komu mogłoby to przeszkadzać. Gdy to zobaczyłem, myślałem, że dostanę zawału. Niestety nie da się tego oczyścić i naprawić szkód. Trzeba by to było od nowa wyrzeźbić - powiedział gazecie Stanisław Chorążyczewski, artysta rzeźbiarz. Artysta sprawę zgłosił na policję, licząc, że ustali ona sprawców aktów wandalizmu. "To strasznie przykre, co się stało, kosztowało mnie to wiele pracy" - dodał lokalny artysta w rozmowie z gazetą.

Jak podkreśla "GPC" sposób dewastacji nie jest nowy. Hasło "PZPR+" umieszczono m.in. na biurze posła Mariusza Kamińskiego. Czerwonym sprejem pisano również na biurze posła Jerzego Wilka w Elblągu. Farbą został oblany nagrobek rodziców Krystyny Pawłowicz.

« 1 »
 • podaj nick
  16.08.2018 15:36
  kary powinny być jak za kłamstwo oświęcimskie by się nauczyli
  doceń 1
 • jagu
  16.08.2018 20:44
  Smutne to że dochodzi do takich sytuacji,ludziom już świętość przeszkadza
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama