107,6 FM

Ekspert rybołówstwa przegrał

Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci. Łk 5,5

Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.

Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.

Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona.

A Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.


Szymon był ekspertem od połowów. Miał zarejestrowany zakład rzemieślniczy z łódką, siecią i ludźmi. Płacił podatek. Jezus zna się na czymś innym – zbawieniu (myślał Piotr). A jednak Szymon zaufał Jezusowi. Strategia rybaka stanęła do konfrontacji z Jezusem. Ekspert rybołówstwa przegrał. Warto zaufać Jezusowi i wykonywać Jego polecenia wbrew logice ekspertów. Chodzi o zbawienie. Ufam Jezusowi, jak nawrócony pisarz z kręgu kultury angielskiej Chesterton, który pisze w liście do przyjaciela: „Cenię cię za to, że jesteś człowiekiem z tego i Tamtego świata”. Próbuje żyć, łącząc obie rzeczywistości. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Ewa
  06.09.2018 06:38
  Bóg zapłać Księże za Dobrą Nowinę!
  doceń 3
 • parafianin
  06.09.2018 12:39
  Ksiądz Dziekan jak zwykle wtrąca cytaty mniej lub bardziej znanych ludzi. W Jego parafii księża na kazaniach cytują nawet bohaterów filmów !!! Do każdej sytuacji można dopasować jaką się chce "bajeczkę".
  doceń 0
 • Albert
  06.09.2018 14:31
  W tym fragmencie Ewangelii mamy przykład powoływania do kapłaństwa i przykład rodzenia się wiary w Jezusa jako Syna Bożego. Piotr uwierzył, bo doskonale znał prawdę o łowieniu ryb, dlatego gdy Jezus dokonał cudu połowowego, Piotr nie miał żadnych wątpliwości że Jezus posiada moc Bożą. Gdyby Piotr był laikiem połowowym, to ten cud połowowy nie zrobiłby na nim żadnego wrażenia, bo nawet nie przyszło by mu do głowy że Jezus dokonał cudu połowowego. Uznałby tylko że się im poszczęściło. Jest też to przykład, jak ważna jest znajomość prawdy o ziemskim życiu w budowaniu wiary w Boga.
  doceń 4
 • Gabriela
  06.09.2018 17:45
  Ekspertów od zbawienia dziś nie brakuje. Domagają się zaufania. Zaufanie nie może jednak oznaczać klapek na oczach, zatyczek w uszach i zgody na pranie mózgu.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.