107,6 FM

Zbyt pochopnie wydawane opinie

Abym ubogim niósł dobrą nowinę. Łk 4,18

Jezus przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać.

Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana».

Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione.

Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście». A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym łaski słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: «Czy nie jest to syn Józefa?»

Wtedy rzekł do nich: «Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu, w swojej ojczyźnie, tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum».

I dodał: «Zaprawdę, powiadam wam: Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman».

Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwawszy się z miejsc, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na urwisko góry, na której zbudowane było ich miasto, aby Go strącić. On jednak, przeszedłszy pośród nich, oddalił się.


Szewc w rozpadających się butach nie budzi zaufania. Polonista robiący błędy tym bardziej. A chory lekarz? Profesjonalizm wiążemy z wiarygodnością i jest w tym zapewne wiele racji, choć należy zachować ostrożność. Buty szewca mogą się rozpaść w nieoczekiwanym momencie, w tekście polonisty może znaleźć się literówka przez niedopatrzenie, a lekarz wciąż pozostaje człowiekiem. Nie o szewca, nauczyciela czy lekarza tu chodzi, lecz o oceniającego i jego zbyt pochopnie wydawane opinie. Wobec Jezusa opinii tych było bardzo wiele. Na ich podstawie skazano Go na śmierć. Nieliczni zrozumieli, ale początkiem ich rozumienia było zaufanie. To od zaufania rozpoczyna się podróż przez życie w świetle Ewangelii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Albert
  03.09.2018 10:09
  Zjawisko patrzenia na to kto, a nie na to co, jest obecnie totalnie panujące. Takie postępowanie jest efektem głupoty i prowadzi do jeszcze większej głupoty, wręcz do wielopiętrowej głupoty, z której nie ma odwrotu. Jej unicestwienie możliwe jest tylko przez upadek ludzkości w niej żyjącej.
  doceń 0
 • mee...
  03.09.2018 10:38
  Bez Ducha nie ma poznania...ktoz zatem sa ci wiezniowie, niewidomi, ktorzy odzyskali wzrok, ubodzy i przesladowani, to sa ci ktorzy poznali, dlatego sa przez swiat przesladowani. Chrystus naucza w swojej ojczyznie czyli u swoich, ktoz zatem jak nie oni powinni Jezusa poznac, a jednak nie poznaja - przekonani, ze wierza w Boga, a na potwierdzenie swych racji zaczeli szeptac, czyz to nie Syn Jozefa...kiwaja glowami, ze tak, wiec jak on moze byc Synem Boga - zepchnijmy Go z urwiska by nie bluznil wiecej. Chrystus po raz koleiny dzis udowadnia, ze niesie Dobra Nowine, zycie wieczne, tym, ktorzy sa tak pewni w swych zatwardzialych sercach, ze poznali Chrystusa, uwazaja tych, ktorzy Chrystusa poznali poprzez Ducha za niewiarygodnych - dlatego sa przesladowni, ubodzy, wiezieni...a i zabijani.
  doceń 0
 • mee...
  03.09.2018 11:49
  Daniela 12:(10) Wielu będzie oczyszczonych, wybielonych i wypławionych, lecz bezbożni będą postępować bezbożnie. Żaden bezbożny nie będzie miał poznania. lecz roztropni będą mieli poznanie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.