107,6 FM

Czy modlitwa w szkole jest zgodna z prawem?

W debacie publicznej co jakiś czas pojawiają się nieprawdziwe głosy, że modlitwa w szkole czy przedszkolu jest sprzeczna z polskim prawem. Tymczasem to właśnie jej zakazywanie stanowi naruszenie Konstytucji. Instytut Ordo Iuris w akcji społecznej przypomina o prawie uczniów do modlitwy w placówce oświatowej.

Zgodnie z Konstytucją RP wolność religii obejmuje m.in. jej uzewnętrznianie, także publiczne, poprzez modlitwę. Rodzice mają również prawo wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami. Wynika z tego możliwość przekazania dziecku wartości wyznawanych przez rodziców i umożliwienia mu odbywania praktyk religijnych. To fundamentalne prawa człowieka. Dlatego też w przypadku wyrażenia przez uczniów czy rodziców woli odmawiania modlitwy w szkołach obowiązkiem ich dyrektorów jest zapewnienie ku temu odpowiednich warunków.

W przypadku uniemożliwiania lub utrudniania przez władze szkoły odmawiania modlitwy przez uczniów dochodzi do naruszenia Konstytucji RP, zgodnie z którą nikomu nie może być zakazywane uczestnictwo w praktykach religijnych. Potwierdził to Trybunał Konstytucyjny. Przyznał on, że odmawianie modlitwy w szkole publicznej przez tych, którzy sobie tego życzą, jest formą realizacji konstytucyjnej wolności religii.

Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej modlitwa w szkole może być odmawiana przed i po zajęciach. W związku z nadrzędnym charakterem przepisów konstytucyjnych oraz koniecznością zapewnienia ochrony praw człowieka w jak najszerszym zakresie oznacza to, że publiczna modlitwa w szkole lub przedszkolu może odbywać się zawsze w stosownych momentach, a więc: na początku i końcu zarówno całych zajęć, jak i poszczególnych lekcji, a także w innych okolicznościach, np. przed posiłkami.

Poszanowanie osób niechcących uczestniczyć w modlitwie nie może oznaczać uniemożliwienia innym realizacji ich prawa do praktyk religijnych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego „osoba, która deklaruje się jako niewierząca, nie może […] oczekiwać, że nie będzie miała kontaktu z osobami wierzącymi, ich praktykami i symbolami religijnymi”. W sytuacji braku jednomyślności co do modlitwy w szkole lub przedszkolu, rozwiązaniem niezgodnym z prawem jest zarówno zakazanie odmawiania modlitwy tym, którzy wyrażają takie życzenie, jak i nakazanie jej odmawiania osobom, które tego nie chcą. W obu przypadkach dochodzi bowiem do naruszenia konstytucyjnej wolności religii.

,,Należy zaznaczyć, że zorganizowanie modlitwy nie stanowi zmuszania uczniów do ujawnienia swoich przekonań religijnych, ponieważ czynią to dobrowolnie, co podkreślił Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie ze stosownym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej odmawianie modlitwy w szkole powinno być wyrazem wspólnego dążenia uczniów oraz taktu i delikatności ze strony nauczycieli i wychowawców. Jednak poszanowanie praw osób niechcących uczestniczyć w modlitwie nie może skutkować jej zakazem dla pozostałych. Ponadto warto podkreślić, że okoliczności związane z organizacją odmawiania modlitwy w szkole lub przedszkolu mogą być okazją pokazania uczniom czy przedszkolakom, że w demokratycznym społeczeństwie żyją ludzie wyznający różne religie i mają oni niezbywalne prawo do publicznego wyrażania swoich przekonań” – skomentował dr Marcin Olszówka z Instytutu Ordo Iuris.

POBIERZ BROSZURĘ (LINK)

« 1 »
 • że zapytam ?
  03.09.2018 19:01
  Jak wiem to szkoły są świeckie, prawda ? To dlaczego nasze dzieci mają być zmuszane do czyichś poglądów, chęci czy widzi mi się. Nie popieram by moje dziecko poza kościołem odmawiało modlitwę bo nie jest muzułmaninem.
  doceń 2
 • Kopyrda
  03.09.2018 20:22
  Dokument Ordo Iuris mowi o prawie mniejszosci do niebrania udzialu w publicznych modlitwach Ale nie mowi nic o prawie mniejszosci, lub po prostu tych, ktorzy nie chca brac udzialu w publicznych deklaracjach wiary do nietykalnosci, godnosci osobistej i szacunku. Ale sadze, ze Ordo Iuris zgodzi sie z propozycja, aby wszystkich, ktorzy w jakikolwiek sposob szykanuja dzieci i mlodziez, ktore nie biora udzialu w publicznyc modlitwach scigac z urzedu. Dotyczy to takze rodzicow, ktorych dzieci w jakikolwiek sposob szykanuaj swoje rowiesniczki i rowiesnikow. Nauczycieli i nauczycieli, ktorzy(re) prechodza obojetnia wobec tego rodzju szykanow nalezy niezwolcznie pozbawic prawa pracy w zawodzie nauczycielskim.
  doceń 0
 • Tomasz
  03.09.2018 21:24
  Zgodnie z tym co deklaruje Ordo Luris jeśli w szkole jest muzułmanin, który wyrazi chęć modlitwy w szkole przed lekcjami, posiłkami i podczas uroczystości, szkoła ma obowiązek zorganizować taką modlitwę. Przy czym pozostałe dzieci nie muszą w niej brać udziału, czyli mogą czekać w ławkach aż ta modlitwa muzułmańska na początek lekcji się zakończy.
 • i.cz
  04.09.2018 11:26
  Czyli jak ktos chce sie modlic na srodku autostrady to jego prawo do praktyk religijnych jest ponad prawem drogowym? Bo tak z tego wynika -wierzacy maja prawo modlic sie gdzie chca i kiedy chca.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama