107,6 FM

Koksownia Dębieńsko przestaje istnieć

Po 105 latach zakład przestał produkować koks i gaz koksowniczy.

Proces likwidacji koksowni odbywał się stopniowo. 30 sierpnia pracownicy wstrzymali opalanie w baterii koksowniczej. Była to już stara konstrukcja, działająca od lat 80. XX wieku.

Załoga wyłączyła też ssawę gazu koksowniczego. Serce zakładu zatrzymało się. Następnego dnia została wstrzymana produkcja koksu. - Prace jeszcze się nie zakończyły, lecz toczą się już na "martwym organizmie" - informuje spółka JSW Koks.

W Koksowni Dębieńsko pracowało 180 osób. Wszyscy dostali propozycje dalszego zatrudnienia w spółce. Większość z nich wybrała pracę w koksowni Radlin w Radlinie (odległej o 25 km), lub w koksowni Jadwiga w Zabrzu (35 km). Część pracowników zdecydowała się na pracę w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zaczną tam pracę po przeszkoleniu.

Niewielka część dawnej załogi będzie nadal pracować na terenie wygaszonej koksowni, sortując koks i wykonując prace porządkowe.

Koksownia Dębieńsko została zbudowana w latach 1908-1913. Stoi na terenie Czerwionki-Leszczyn. Okoliczni mieszkańcy skarżyli się na jakość powietrza wokół zakładu. Jeszcze w sierpniu tego roku, w czasie stopniowej likwidacji zakładu, dochodziło do ogromnego przekraczania norm emisji rakotwórczego benzenu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama