107,6 FM

Spotkania z liturgią

Ponad 200 osób z całej Polski wzięło udział w 11. już edycji rekolekcji "Mysterium fascinans", które odbyły się w krakowskim klasztorze dominikanów.

Jak podkreślił Michał Wsiołkowski, koordynator wydarzenia, tak duże nim zainteresowanie wynika z jego wyjątkowego charakteru. - To nie tylko teoretyczne mówienie o liturgii, ale przede wszystkim jej celebrowanie. Zawsze chcemy, by nasi uczestnicy nie tylko poznali w teorii znaczenie obrzędów, ale by mogli wprowadzić je w życie i to jak najszybciej, a więc jeszcze podczas trwania rekolekcji - wyjaśnił.

Przybyli do Krakowa mogli posłuchać 8 i 9 września znanych liturgistów, w tym ks. Stanisława Mieszczaka, sercanina z Krakowa, ks. Tomasza Bacia z Rzeszowa czy o. Dominika Jurczaka OP, wykładowcy na rzymskim Anselmianum. Nauki rekolekcyjne głosił w tym roku ks. Piotr Roszak z Torunia.

Zaprezentowane prelekcje - na przykład "Duchowość jutrzni i nieszporów" czy "Zanim Msza się rozpocznie..." - w przystępny sposób przybliżały znaczenie często mijanych czy niezauważanych fragmentów obrzędów liturgicznych.

- Temat wydarzenia brzmi: "Modlić się liturgią". Mamy nadzieję, że po tym weekendzie wszyscy, którzy byli z nami, zrozumieli, że nie trzeba w liturgii szukać miejsca na modlitwę, ale właśnie modlić się nią - słowami modlitw, pieśniami, gestami i postawami ciała, wszystkim, czym ona mówi do nas - powiedział ks. Krzysztof Porosło, inicjator tych największych rekolekcji liturgicznych w Polsce.

Dodał, że to ważne, aby to wierni zgłębiali tajniki Eucharystii czy liturgii godzin, a nie by próbować dopasowywać liturgię do potrzeb współczesnego człowieka. - Dopiero takie podejście jest w stanie rozpocząć w życiu człowieka przemianę. Zmianę, która wynika z pełniejszego rozumienia, a co za tym idzie - głębszego przeżywania obrzędów i rytuałów, które wprost prowadzą do osobistego rozwoju duchowego - wskazał.

Zdanie to podzielali uczestnicy krakowskiego spotkania z liturgią. - Cieszę się, że mogłem dostrzec te fragmenty liturgii, których może nie zauważałem, i wyjaśnić w pełni te, których do końca nie rozumiałem. Liturgia nie może być pustym obrzędem, bo to rzeczywistość, w której spotykamy się z Bogiem. A nie jesteśmy w stanie pokochać kogoś, dopóki go nie poznamy. Stąd takie rekolekcje to bardzo dobry pomysł - ocenił Dominik z Wrocławia.

Rekolekcje "Mysterium fascinans" rokrocznie gromadzą ok. 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. Zgłoszeń jest zawsze jednak znacznie więcej - wszyscy, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, będą mogli odsłuchać wygłoszonych prelekcji na specjalnym audiobooku, który wyda Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny", organizator spotkania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Piotr
  10.09.2018 18:14
  W ostatnią niedzielę byłem na Mszy Świętej w parafii. Dobrze, że miałem że sobą różaniec... upadek liturgii rozłam się już po całości, a infantylny quiz zamiast homilii przelał czarę goryczy. Upadek...
  doceń 4
 • gość
  10.09.2018 22:38
  Bardzo cenna inicjatywa. Zaakceptować, przyjąć można coś co się rozumie. Wydaje się, że pierwszym krokiem mogłoby być WYRAŻNE czytanie tekstów liturgicznych przez celebransa tak, by skupiało i powodowało słuchanie; zwykle uczestnicy nabożeństwa słyszą, ze celebrans mówi, ale nie dociera do nich treść i "włączają swoje myślenie" o czymkolwiek ...
 • realista
  11.09.2018 13:35
  Nie ma co organizować warsztatów na temat sprotestantyzowanej liturgii. Liczenie, że pomogą wyeliminować niezliczone nadużycia są po prostu absurdalne. Nowy, sprotestantyzowany ryt mszy świętej po prostu jest zachętą do wynaturzeń. Trzeba powrócić do katolickiej liturgii i przygotować wiernych do niego. Kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu, jak w odwiecznym rycie, wtedy wszystko jest na swoim miejscu, jak w odwiecznym rycie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama