107,6 FM

Kard. Bagnasco: Piękno jest bramą do nieba

Piękno jest bramą do nieba – powiedział kard. Angelo Bagnasco podczas koncertu w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz w Poznaniu. Na widowni zasiedli m.in. przewodniczący konferencji biskupich Europy, uczestniczący w zgromadzeniu plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Odbywa się ono w stolicy Wielkopolski w dniach 13-16 września. Obecna była także była premier Hanna Suchocka.

W koncercie „Fantazja na tematy polskie. W 1050. rocznicę pierwszego biskupstwa w Polsce” wystąpiły Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz jej Chór Chłopięcy i Męski – słynne Poznańskie Słowiki, pod dyrekcją Rafała Jacka Delekta. Wykonali oni uwerturę do opery „Jadwiga królowa polska” Karola Kurpińskiego, Fantazję A-dur na tematy polskie op. 13 na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina (wraz z pianistką Janiną Marcinkowską) oraz owacyjnie przyjęte dwa utwory Wojciecha Kilara: „Angelus” na sopran (Ilona Krzywicka), chór mieszany i orkiestrę oraz „Victoria” na chór mieszany i orkiestrę.

- Piękno zbawi świat – te słowa Fiodora Dostojewskiego zacytował kard. Bagnasco, dziękując za koncert-prezent dla uczestników zgromadzenia CCEE. Wskazał, że to, co piękne wyzwala człowieka od samego siebie, uwalnia od ciężaru ograniczeń i pomaga wznieść się wyżej. Jest bramą do nieba, gdzie bije źródło tego piękna. Człowiek czuje, że piękne rzeczy, które tworzy nie wywodzą się z niego samego. Według św. Augustyna źródłem piękna jest Bóg - przypomniał przewodniczący CCEE.

Piękno Boże odzwierciedla się w tym, co stworzone, a zwłaszcza w człowieku. Wszyscy ludzie noszą w sobie to Boże piękno, pomimo wszelkich różnic między nimi. Różnorodność ta może stać się murem między nimi albo źródłem bogactwa dla wszystkich. – My, biskupi Europy chcemy, by różnice były bogactwem we wspólnym domu - zadeklarował kard. Bagnasco.

« 1 »
 • Zapytanie
  15.09.2018 11:37
  No właśnie, gdzie Mt 25 mówi coś o "pięknie" ?
  doceń 5
 • pod terebintem
  15.09.2018 14:08
  Jeżeli piękno zbawi świat i jest bramą do nieba, pojawia się pytanie o sensowność Ukrzyżowania. Chyba że uznamy równoległość dróg zbawczych. Pozostaje jednak kwestia estetyczna Ukrzyżowania. Nie wiem jak to widzi hierarcha.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama