107,6 FM

Co jest przyczyną tej przemiany?

Widziałem cię, zanim zawołał cię Filip, gdy byłeś pod figowcem. J 1,48

Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: „Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”. Powiedział do Niego Natanael: „Skąd mnie znasz?” Odrzekł mu Jezus: „Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym”. Odpowiedział Mu Natanael: „Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela!” Odparł mu Jezus: „Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»? Zobaczysz jeszcze więcej niż to”. Potem powiedział do niego: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego”.


W Natanaelu dokonuje się głęboka przemiana – od sceptycyzmu wobec Jezusa do pełnego przylgnięcia do Niego. Co jest przyczyną tej przemiany? Co w życiu Natanaela oznaczało „bycie pod figowcem”? Może był nauczycielem Bożego Prawa i jako rabbi często studiował i tłumaczył Torę właśnie pod drzewem. A może Jezus zrobił aluzję do jakiegoś grzechu popełnionego przez niego pod drzewem. „Bycie pod figowcem” oznacza w Biblii mesjański pokój i dobrobyt. Dla Natanaela Jezus jest jak jasnowidz, który przekracza w poznaniu czysto ludzką, zmysłową sprawdzalność. Zdumienie Natanaela świadczy o jego wewnętrznej czystości i prostocie, w której nie ma kalkulacji ani fałszu. A Jezus rysuje przed nim możliwość jeszcze większego poznania i wznioślejszego widzenia: „Zobaczysz jeszcze więcej niż to. (…) Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Przemas
    29.09.2018 08:25
    Gdy Jezus ujrzał ze szczerze pragnę zbliżyć się do Niego z ufnością dziecka od razu zaczyna usuwać z mego serca wszelki podstęp.Panie spraw abym z Twoją pomocą mógł z czystym sercem oglądać Ciebie w domu Ojca
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter