107,6 FM

Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości?

Obawy Komisji Europejskiej co do praworządności w Polsce rosną - powiedział we wtorek wiceszef KE Frans Timmermans na konferencji po wysłuchaniu Polski w ramach art. 7 traktatu UE. Dodał, że w kwestii ustawy o SN Komisja użyje wszelkich instrumentów, jakie ma.

Nie wykluczył skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

"Nie mam dużo dobrych wiadomości. Pomiędzy pierwszym i drugim wysłuchaniem obawy KE (co do praworządności - PAP) wzrosły. Sytuacja w Polsce nie poprawia się" - powiedział Timmermans rozpoczynając swoją wypowiedź na konferencji.

Jak dodał, ma nadzieję, że rząd w Warszawie będzie w stanie szybko zadeklarować, czy Polska będzie kontynuowała wykonywanie wszystkich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE. "Nie słyszałem tego, że Polska będzie wykonywała wszelkie wyroki dotyczące tej sprawy" - zaznaczył. Dodał, że chciałby mieć takie zapewnienie ze strony polskich władz.

Pytany o kwestię ustawy o Sądzie Najwyższym, wobec której toczy się w KE procedura o naruszenia prawa unijnego, odpowiedział, że Komisja użyje wszelkich instrumentów, jakich może użyć w tej sprawie. Nie wykluczył też możliwości skierowania sprawy do TSUE. "To jasne, że to pilna sprawa" - zaznaczył.

Przedstawiciel austriackiej prezydencji, minister ds. europejskich Austrii Gernot Bluemel poinformował, że na wtorkowym posiedzeniu Rady UE nie podjęto decyzji co do dalszych kroków wobec Polski w procedurze art. 7 traktatu. Decyzje - jak mówił - mają zapaść później, przed kolejnym spotkaniem ministrów ds. europejskich.

« 1 »
 • gość
  18.09.2018 23:11
  Nie mieści im się w głowie to , ze Polska chce być członkiem UE ale państwem niepodległym. Zapomnieli jaki był cel i sens UE, kiedy ją zakładano.
 • tantkiewicz
  19.09.2018 07:11
  Bo słowo Pana jest prawe, *
  a każde Jego dzieło godne zaufania.
  On miłuje prawo i sprawiedliwość, *
  ziemia jest pełna Jego łaski.
  doceń 3
 • sem neboim
  19.09.2018 08:20
  Użyją wszelkich instrumentów? Niech zagrają na kobzie.
  doceń 3
 • o polskę niepodłą
  19.09.2018 09:26
  Jeśli piesek rozpaczliwie szczeka i próbuje gryźć, to znaczy że ktoś chce mu odebrać smakowitą kość z kawałem mięsa którą zwędził ze stołu. Normalna sprawa. Ale Polski jaką dotąd Unia miała, już nie będzie. Koniec postkomunistycznej kolonii jaką przyjmowała we własnym, a nie Polaków interesie. Dopiero po 100 latach naprawdę odzyskujemy niepodległość. To znaczy że klęskę nad Wisłą, bo stąd wypływają wszelkie ataki, musi ponieść podłość.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama