107,6 FM

"DGP": Katar? To odpoczywamy w domu

Polscy 30-latkowie coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich; według danych ZUS w 2017 r. spędzili na chorobowym ponad 70 mln dni, czyli o ponad 15 mln więcej niż dekadę temu - podaje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Najczęstszym powodem nieobecności w pracy jest urlop macierzyński i ojcowski. Rośnie jednak liczba krótkich urlopów, trwających do 10 dni. W ubiegłym roku lekarze wystawili 30 mln zwolnień lekarskich w tej grupie wiekowej.

Jak czytamy artykule - jednym z powodów braku oporu przed skorzystaniem ze zwolnienia lekarskiego jest coraz lepsza sytuacja na rynku pracy. "Niepokojący jest wysoki odsetek zwolnień krótkoterminowych" - mówi dla "DGP" Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Wskazała, że "w ubiegłym roku stanowiły one już 56 proc. ogółu zaświadczeń, jakie wystawili lekarze".

Według informacji gazety efektem tego jest wzrost deficytu w funduszu chorobowym ubezpieczyciela - w tym roku brakuje w nim już 8,5 mld zł. Zakład liczy, że po wprowadzeniu obowiązkowych e-zwolnień system zostanie uszczelniony. Szykuje również propozycję zmian w prawie, które miałyby ułatwić kontrolowanie zasadności skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

« 1 »
 • gość w dom
  25.09.2018 11:10
  Zakład liczy, że po wprowadzeniu obowiązkowych e-zwolnień system zostanie uszczelniony. - I to jest właśnie cel wprowadzenie wszelkich e-dokumentów: e-recept, e-zwolnień.
  doceń 5
 • nika
  25.09.2018 13:19
  "Najczęstszym powodem nieobecności w pracy jest urlop macierzyński i ojcowski. Rośnie jednak liczba krótkich urlopów, trwających do 10 dni. W ubiegłym roku lekarze wystawili 30 mln zwolnień lekarskich w tej grupie wiekowej." Pomieszanie z poplątaniem. Domniemywam, że w przypadku tych "krótkich urlopów do 10 dni" tak naprawdę chodzi o L-4 w tym rozmiarze. PAP-owi nie przystoją takie błędy...
  doceń 4
 • tempestas
  25.09.2018 14:01
  Jako pracownik ochrony zdrowia, powiem, że teraz Ci młodzi ludzie jacyś tacy delikatni są. Potrafią zgłosić się po pomoc o godzinie 11:00, bo od 8:00 mają katar (poważnie!). Roczniki 1945r. i wcześniejsze są z innej gliny.
  doceń 2
 • Gość
  25.09.2018 14:14
  A może po prostu to jest odpowiedzialność - jak się jest chorym to siedzi się w domu, a nie zaraża wszystkich na około. A katar jak tytuł wskazuje wcale nie jest miłym i porównanie czasu leczenia do urlopu, jest dużym nadużyciem.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama