"DGP": Katar? To odpoczywamy w domu

dodane 25.09.2018 07:20

PAP |

Polscy 30-latkowie coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich; według danych ZUS w 2017 r. spędzili na chorobowym ponad 70 mln dni, czyli o ponad 15 mln więcej niż dekadę temu - podaje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP": Katar? To odpoczywamy w domu   Pixabay

Najczęstszym powodem nieobecności w pracy jest urlop macierzyński i ojcowski. Rośnie jednak liczba krótkich urlopów, trwających do 10 dni. W ubiegłym roku lekarze wystawili 30 mln zwolnień lekarskich w tej grupie wiekowej.

Jak czytamy artykule - jednym z powodów braku oporu przed skorzystaniem ze zwolnienia lekarskiego jest coraz lepsza sytuacja na rynku pracy. "Niepokojący jest wysoki odsetek zwolnień krótkoterminowych" - mówi dla "DGP" Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Wskazała, że "w ubiegłym roku stanowiły one już 56 proc. ogółu zaświadczeń, jakie wystawili lekarze".

Według informacji gazety efektem tego jest wzrost deficytu w funduszu chorobowym ubezpieczyciela - w tym roku brakuje w nim już 8,5 mld zł. Zakład liczy, że po wprowadzeniu obowiązkowych e-zwolnień system zostanie uszczelniony. Szykuje również propozycję zmian w prawie, które miałyby ułatwić kontrolowanie zasadności skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DGP, PAP, PRZEGLĄD PRASY, ZDROWIE, ZUS

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Gość 25.09.2018 14:14
Niezalogowany użytkownik A może po prostu to jest odpowiedzialność - jak się jest chorym to siedzi się w domu, a nie zaraża wszystkich na około. A katar jak tytuł wskazuje wcale nie jest miłym i porównanie czasu leczenia do urlopu, jest dużym nadużyciem.
Plusów: 2 tempestas 25.09.2018 14:01
Jako pracownik ochrony zdrowia, powiem, że teraz Ci młodzi ludzie jacyś tacy delikatni są. Potrafią zgłosić się po pomoc o godzinie 11:00, bo od 8:00 mają katar (poważnie!). Roczniki 1945r. i wcześniejsze są z innej gliny.
Plusów: 4 nika 25.09.2018 13:19
Niezalogowany użytkownik "Najczęstszym powodem nieobecności w pracy jest urlop macierzyński i ojcowski. Rośnie jednak liczba krótkich urlopów, trwających do 10 dni. W ubiegłym roku lekarze wystawili 30 mln zwolnień lekarskich w tej grupie wiekowej." Pomieszanie z poplątaniem. Domniemywam, że w przypadku tych "krótkich urlopów do 10 dni" tak naprawdę chodzi o L-4 w tym rozmiarze. PAP-owi nie przystoją takie błędy...
Plusów: 5 gość w dom 25.09.2018 11:10
Niezalogowany użytkownik Zakład liczy, że po wprowadzeniu obowiązkowych e-zwolnień system zostanie uszczelniony. - I to jest właśnie cel wprowadzenie wszelkich e-dokumentów: e-recept, e-zwolnień.

wszystkie komentarze >