107,6 FM

550 lat ku dobru wszystkich

550 lat Polskiego Parlamentaryzmu to 550 lat tradycji schodzenia się razem i twórczego myślenia razem ku dobru wszystkich – mówił abp Grzegorz Ryś. W Piotrkowie Trybunalskim zakończyły się uroczystości związane z obchodami 550. rocznicy Polskiego Parlamentaryzmu.

Rozpoczęła je Msza święta celebrowana w piotrkowskiej farze, której przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Wśród zebranych w świątyni nie zabrakło przedstawicieli sejmu i senatu z marszałkiem Markiem Kuchcińskim na czele. Obecni byli posłowie, senatorowie, przedstawiciele województwa łódzkiego i władze Piotrkowa Trybunalskiego.

W homilii metropolita łódzki przypomniał, że 9 października minie 550. rocznica obrad pierwszego Sejmu Walnego, zwołanego przez króla Kazimierza Jagiellończyka.

- Bardzo ważne są takie dni jak ten dzisiejszy, abyśmy sobie uświadomili, że jesteśmy żniwiarzami, żebyśmy sobie uświadomili to ogromne dziedzictwo, w które wchodzimy. Kto inny się natrudził, nie my! Posyłam was na żniwo! – mówi Jezus. Mamy udział w godności ludzi, których dzieło dane nam jest kontynuować. To, co my możemy zebrać z tego niesłychanego dziedzictwa Polskiego Parlamentaryzmu – jest wielkie, stąd mamy tytuł do słusznej chluby! – podkreślił.

- Pan wypowiada dziś także słowo przestrogi! – zauważył abp Ryś. - Ten Pan, który działał cuda w wielkich miastach, ten Pan, który działał wielkie cuda w dziejach Polski - w dziejach Rzeczypospolitej, ten Pan którego wielkim cudem jest ta tradycja parlamentarna, którą wspominamy, ten sam Pan mówi do nas wyraźnie: uważajcie, abyście się nie stali jak Tyr, Sydon i Babilon. Byście nie chcieli tej wielkiej tradycji, tych wielkich owoców zamienić na interes, żeby się dorobić, i na bałwochwalcze podejście do władzy. To jest przestroga Jezusa – zaznaczył.

Po liturgii na placu zamkowym w centrum Piotrkowa Trybunalskiego odsłonięto i poświecono tablicę pamiątkową przypominającą o tym, że w dniach 9 – 31 października 1468 roku w Piotrkowie Trybunalskim obradował pierwszy Dwuizbowy Sejm Walny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama