107,6 FM

"Rz": Sędziowie na bakier z prawem

Lista przestępstw, za które sędziowie tracą urząd, jest coraz dłuższa. Ale wydaleń jest niewiele - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, wydłuża się lista przestępstw zarzucanych sędziom. To już nie tylko wypadki drogowe czy jazda po pijanemu. W grę wchodzą oszustwa kapitałowe czy składanie fałszywych zeznań - wynika z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, do których dotarła "Rzeczpospolita".

"Biorąc pod uwagę blisko 10-tysięczną rzeszę sędziów, zjawisko jest marginalne. Niestety, wykorzystywane przez rządzących do bezpardonowej walki - kwitują to sędziowie. Dodają, że podobnie jest w przypadku innych zawodów, na przykład lekarzy. Tyle że w tym przypadku nikt nie ocenia całej profesji przez pryzmat pojedynczych przypadków - czytamy w "Rz".

Sędziowie są jednak zgodni, że jeżeli rzeczywiście sędzia okaże się winny, powinien odejść z urzędu i nie ma dla niego usprawiedliwienia. Tymczasem w praktyce zdarza się, że sędziego trzeba do tego zmusić. W ciągu 17 lat z zawodu wyrzucono 46 sędziów - pisze "Rz".

Jak powiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, warunkiem wszczęcia i prowadzenia postępowania karnego przeciwko sędziemu jest wydanie przez sąd dyscyplinarny uchwały zezwalającej na pociągniecie go do odpowiedzialności karnej, czyli tzw. uchylenie immunitetu". Dopiero po wydaniu takiej uchwały postępowanie karne toczy się na zasadach ogólnych i jest prowadzone przez prokuraturę. Kiedy sprawa kończy się aktem oskarżenia, trafia do sądu powszechnego - dodaje gazeta.

Od 1 października 2001 r. do września 2018 r. minister sprawiedliwości został zawiadomiony o wydaniu 107 uchwał o zezwoleniu na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej - poinformował wiceminister.

« 1 »
 • velario
  08.10.2018 09:37
  Każdy przypadek popełnienia przez sędziego czynu zabronionego to o jeden za dużo, tu nie ma żadnych wątpliwości. Ciekaw jestem natomiast, jak wygląda - w porównaniu z pewną inną grupą zawodową - ile tych przypadków dotyczy wykorzystania seksualnego małoletnich.
 • gosc
  08.10.2018 11:53
  Powoli, ale mimo wszystko oczyszczają środowisko skuteczniej, niż księża.
 • pogodzona
  08.10.2018 12:56
  Czy z tego artykułu cokolwiek konkretnego wynika? Nic. Czy on coś wnosi? Nic. No to po co go zamieszczać? Chyba, że pod coś nowego przygotowuje grunt....
  doceń 3
 • art
  08.10.2018 16:33
  @GOSC'
  Za Wiki < Przestępstwa_i_wykroczenia_seksualne_w_Kościele_katolickim >
  W 2014 roku posłowie senatorowie Prawa i Sprawiedliwości poprosili ministra sprawiedliwości o ujawnienie liczby skazanych pedofilów i ich zawodów. Ministerstwa stwierdziło że w listopadzie 2013 roku przebywało w zakładach karnych 1454 skazanych za czyny pedofilskie, około 900 skazanych pedofilów nie posiadało zawodu. 70 było murarzami, 30 rolnikami, 30 – ślusarzami, 25 – mechanikami samochodowymi, a jeden był księdzem[
  (…)Stanowisko nadmienia także, że większość zarzutów o naruszenia seksualne wobec dzieci dokonywane przez duchowieństwo w Stanach Zjednoczonych dotyczy tamtejszych kościołów protestanckich[190]. Problem dotyczy także duchownych religii mojżeszowej, gdzie liczba zarzutów wobec amerykańskich gmin żydowskich jest podobna do ilości zarzutów wobec kościołów protestanckich[190]. Zgodnie z innymi źródłami jest to 4%” „
  Ktoś powie, - bo pedofilie w kościele się ukrywa. Nie sądzę. Komu darują, to darują, `ale nie księdzu. Zbyt wielka gratka, zbyt wielki spektakl medialny, żeby odpuścić najmniejsze oskarżenie.
  Na koniec świata pojadą, na Dominikanę, gdy tylko zwietrzą jakiekolwiek antykościelne oskarżenie. Nie ma dla księży taryfy ulgowej w żadnej sprawie, wręcz przeciwnie, a w sprawie pedofilii szczególnie.
  Czarno na białym widać, że w tej antypedofilskiej nagonce chodzi o poniżenie, upodlenie kościoła, a nie o sprawiedliwość. ..
  Natomiast kiedy była wielka afera na dworcu głównym, specjalna komórka CBŚ odkryła, że w centrum Warszawy działa szajka pedofilów, która biedne dzieci uciekające z całej Polski do Warszawy, zgarnia dla wysoko postawionych pedofilów w Warszawie. Mówiono tam o wysoko postawionych osobach. Grupę policyjną rozwiązano i sprawę zamieciono pod dywan
  < Tvn24pl >

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama