107,6 FM

Prezes PGNiG: Amerykańskie LNG o " dwadzieścia kilka procent" tańszy niż gaz rosyjski

Gaz, z podpisanych we wtorek kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG, jest o" dwadzieścia kilka" procent tańszy niż gaz rosyjski - ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak.

"Tu nie ma porównania z cenami i warunkami dostaw, które mamy z dostawcą wschodnim. Dwadzieścia kilka procent taniej kupujemy ze strony amerykańskiej niż kupujemy ze strony wschodniej" - podkreślał.

Obecny na uroczystości podpisania dwóch umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass i LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC premier Mateusz Morawiecki zauważył, że rząd PiS przystąpił do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych źródeł (...) ze szczególnym uwzględnieniem możliwości sprowadzania gazu ze Stanów Zjednoczonych i z Norwegii".

Premier powiedział też, że "powiększamy zdolności przyjmowania gazu w terminalu w Świnoujściu z 5 mld metrów sześciennych na 7,5 mld metrów sześciennych".

We wtorek późnym wieczorem PGNiG poinformowało o podpisaniu dwóch umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC. Każda z nich zakłada zakup przez po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat. Piotr Woźniak podkreślał w środę, że to pierwszy długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego surowca do krajów Europy Środkowo - Wschodniej.

"Na szczęście kończy nam się kontrakt z dostawcą wschodnim (chodzi o tzw. kontrakt jamalski z rosyjskim Gazpromem, który wygasa w 2022 r. - PAP) i od tego odwołania nie ma. Ten kontrakt po prostu wygaśnie" - powiedział Piotr Woźniak.

"W to miejce musimy się zaopatrzyć w ekwiwalentne wolumeny gazu i to robimy. Przez dwa portfele - portfel LNG i portfel z Morza Północnego. Gaz z Szelfu norweskiego (...) w możliwie największym procencie z naszych własnych złóż (...) to nam daje największy komfort operowania" - mówił prezes PGNiG.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapewniła, że Stany Zjednoczone "były i będą" wiarygodnym partnerem dla Polski.

Podkreśliła, że USA staną się jednym z największych eksporterów LNG, głównie z powodu rewolucji łupkowej i zwiększenia produkcji gazu ziemnego.

Podkreśliła że promocja eksportu energetycznego, w tym gazu LNG, jest kluczowym priorytetem dla prezydenta USA Donalda Trumpa. Przypomniała też o porozumieniu m.in. w tej sprawie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską podpisanym w tym roku przez prezydenta Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudę.

"Stany Zjednoczone były i będą wiarygodnym partnerem dla Polski w przyszłości" - zapewniła zwracając uwagę, że świadczy o tym właśnie podpisanie umów kupna gazu LNG z USA. Oceniła, że polski rząd działa na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że współpraca z amerykańskimi firmami przyczynia się do zwiększania polskiej suwerenności energetycznej. Jak zauważył długoletnie kontrakty zawarliśmy z firmami, do których zaufanie ma amerykański rząd.

Mike Sabel i Bob Pender, prezesi Venture Global LNG podkreślili, że są dumni z bycia partnerami Polski i PGNiG, "która jest jedną z najważniejszych spółek w Europie działających na międzynarodowym rynku ropy naftowej i gazu ziemnego".

"Cieszymy się na rozwój współpracy handlowej z PGNiG, które dołączyło do grona naszych klientów - Shell, BP, Repsol, Galp, Edison. To najwięksi światowi gracze na rynku LNG, którzy będą korzystać z mocy eksportowych naszych terminali.

Podpisane we wtorek kontrakty są konsekwencją zawartych w czerwcu 2018 roku porozumień z Venture Global LNG, która jest właścicielem obu spółek.

Piotr Woźniak podkreślał, że kupionym w USA gazem PGNiG będzie mogło handlować na całym świecie. Zapewnia to formuła free-on-board, która oznacza odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku. "Tymi ładunkami, tym gazem możemy handlować na całym świecie. To wielka zaleta, dlatego że to pozwala nam uelastycznić nasze portfele" - powiedział.

Wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak powiedział w rozmowie z PAP, że w najbliższych tygodniach spółka planuje ogłoszenie "kilku" kontraktów gazowych." To jest pierwszy z serii tego typu kontraktów. Będzie ich kilka, będziemy je ogłaszać jeszcze w tym roku, w najbliższych tygodniach" - powiedział Maciej Woźniak.

« 1 »
 • Koleś
  17.10.2018 13:30
  A Tusk i Pawlak woleli gaz z Rosji....
 • Katolik k
  17.10.2018 17:28
  Gwoli sprostowania to min. Jasinski z PiS w 2006 r zaakceptowal umowe gazowa z Gazpromem nie czytajac jej.Godzac sie wtedy na 10% podwyzke doprowadzil do tego,ze Polska placi najdrozszy gaz w Europie.I choc szczegoly sa tajemnica wiadomo,ze Polska musiala placic do 2022 r 500 dolarow za kazdy metr szecienny gazu czyli wiecej niz kazdy inny kraj w Europie.To Pawlakowi pozniej udalo sie nieco obnizyc ta cene.Problem z naszym obecnym rzadem jest taki,ze zazwyczaj klamie u trudno sie zorientowac.Trump wczesniej jednak powiedzial,ze gaz z USA bedzie nieco drozszy.Kto mowi wiec prawde?Pozostaje poczekac i zobaczyc czy za gaz bedziemy placic mniej czy wiecej.A goracym glowom,obroncom PiSu posluchac tego co prezydent Duda przy grobie swuetego Jana PawlaII uslyszal w homili od abp.Jan Romero Pawlowskiego.
 • Podaj nick
  17.10.2018 18:48
  Na szczęście kończy się nam kontrakt z Gazpromem. Dlatego na szczęście podpisujemy umowę... na 20 lat. Ciekawe za ile lat będziemy sobie pluć w brodę tą długoterminowością, kiedy taka na przykład... Finlandia zacznie nam próbować sprzedać gaz o 30% tańszy?...
  Wielcy ekonomiści, a nie nauczyli się od zwykłego posiadacza komórki, że długie umowy zawsze wychodzą nam bokiem?
 • Chlop
  17.10.2018 21:23
  Niemcy to jednak głupcy. Uparli się aby kupować gaz od Rosji i jeszcze na dodatek współfinansując im druga rurę. No ale wkrótce będziemy mieli 20% obniżkę ceny gazu w kraju i będziemy sprzedawać go do Niemiec?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama