107,6 FM

Kto z nich będzie prezydentem?

Już w najbliższą niedzielę, 21 października, czekają nas wybory samorządowe. Zanim rozpocznie się cisza wyborcza, przypominamy sylwetki kandydatów na prezydentów największych miast, liczących ponad 100 tys. mieszkańców, leżących w całości na terenie archidiecezji katowickiej.

Już 21 października będziemy wybierać nowe władze samorządowe. To ważne wybory, bo bezpośrednio dotyczą podwórka, na którym żyjemy. Dają nam faktyczną możliwość decydowania o kształcie rzeczywistości, jaka jest wokół nas.

Dużo stracimy, jeśli na Śląsku powtórzy się sytuacja sprzed czterech lat, gdy lokale wyborcze świeciły pustkami, bo tylko 35 proc. osób uprawnionych do głosowania udało się do urn.

Dziś przedstawiamy kandydatów na prezydentów największych miast, liczących ponad 100 tys. mieszkańców, leżących w całości na terenie archidiecezji katowickiej.

Katowice

Kto z nich będzie prezydentem?   Jarosław Gwizdak - KW Prawo do Katowic

Jest sędzią Sądu Rejonowego Katowice-Zachód, a latach 2013-2017 był jego prezesem. Jarosław Gwizdak jest bezpartyjny. Mieszka w Katowicach-Koszutce, ma 44 lata, żonę i dwoje dzieci. Poza prawem na UŚ, skończył m.in. "Introduction to English Law and Law of EU" prowadzone przez Uniwersytet w Cambridge.

Kto z nich będzie prezydentem?   Jakub Kalus - KW Ruch Narodowy RP

Jest prawnikiem, pochodzi z Katowic. Jest sekretarzem głównym Ruchu Narodowego. Jakub Kalus był inicjatorem wielu przedsięwzięć społecznych i narodowych w województwie śląskim, m.in. Marszu Powstańców Śląskich.

Kto z nich będzie prezydentem?   Ilona Kanclerz - KW Śląskiej Partii Regionalnej

W stolicy województwa śląskiego ŚPR stawia na kandydatkę związaną wcześniej z lewicą. Ilona Kanclerz w 2015 r. starała się o miejsce w Senacie RP, kandydując z listy Nowoczesnej. Jeszcze wcześniej, w wyborach samorządowych 2014 r., startowała z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jest projektantką mody, twórczynią multimedialną i doktorem sztuki.

Kto z nich będzie prezydentem?   Mirosław Korbasiewicz - KW Stronnictwa Pracy

Jest szefem śląskich struktur Stronnictwa Pracy. Był górnikiem kopalni Wujek, działał w różnych ugrupowaniach politycznych, m.in. w Samoobronie. Startował w przeszłości zarówno w wyborach samorządowych, jak i parlamentarnych. Dobrze czuje się jako mówca na wiecach czy manifestacjach. Ma 57 lat i trzech synów.

Kto z nich będzie prezydentem?   Marcin Krupa - KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa

Poparcia obecnemu prezydentowi Katowic udzieliło nie tylko jego lokalne ugrupowanie, ale też Prawo i Sprawiedliwość. Marcin Krupa jest bezpartyjny. Ma 42 lata, jest absolwentem Politechniki Śląskiej, doktorem nauk technicznych. Prezydentem Katowic został w 2014 r., gdy ustępujący wtedy dotychczasowy prezydent Piotr Uszok przekazał mu swoje poparcie.

Kto z nich będzie prezydentem?   Jarosław Makowski - KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Kieruje katowicką PO i klubem radnych tej partii w sejmiku woj. śląskiego. Jest filozofem i publicystą. Pracował w "Tygodniku Powszechnym". Był też członkiem zespołu "Krytyki Politycznej", pisma otwarcie lewicowego; uczył filozofii w liceach w Krakowie i Pszczynie. W 2010 r. został dyrektorem Instytutu Obywatelskiego - eksperckiego zaplecza PO. Ma 45 lat, mieszka na Nikiszowcu w Katowicach.

Kto z nich będzie prezydentem?   Adam Słomka - KWW Konfederacja - Ruch Kontroli Władzy

Był bezkompromisowym opozycjonistą w ostatnich latach PRL-u, działał w Konfederacji Polski Niepodległej, a później w innych, prawicowych, ale niewielkich ugrupowaniach. Na początku lat 90. XX wieku Adam Słomka był katowickim radnym, był też posłem na Sejm trzech pierwszych kadencji (1991-2001). Od tego czasu nie udało mu się wrócić do I ligi polskiej polityki. Ma 52 lata.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama