107,6 FM

Sondaż Kantar Public korzystny dla opozycji

Gdyby w najbliższych wyborach do Sejmu PiS wystartowało jako Zjednoczona Prawica - w koalicji z Porozumieniem i Solidarną Polską, otrzymałoby 31 proc. poparcia; natomiast PO, jako Koalicja Obywatelska wraz z Nowoczesną może liczyć na 24 proc. - wynika sondażu Kantar Public.

Kantar Public w badaniu zapytał Polaków, na kogo zagłosowaliby, gdyby w najbliższych wyborach do Sejmu partia Prawa i Sprawiedliwości wystartowała jako Zjednoczona Prawica - w koalicji z partiami: Porozumienie i Solidarna Polska, natomiast Platforma Obywatelska, jako Koalicja Obywatelska wraz z partią Nowoczesna.

Wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, najliczniejszy odsetek Polaków (31 proc.) swój głos oddałby na Zjednoczoną Prawicę. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 24 proc. badanych. Na kolejnym miejscu, z poparciem po 8 proc. znalazłyby się partie: Kukiz'15 oraz PSL, a w następnej kolejności SLD z 7 proc. rezultatem.

Zjednoczona Prawica, w porównaniu do wyników Prawa i Sprawiedliwości z ubiegłego miesiąca, otrzymała poparcie niższe o 11 punktów procentowych. Natomiast Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie wyższe od Platformy Obywatelskiej (o 4 punkty procentowe). Znaczny wzrost odnotowała również partia PSL (o 4 punkty procentowe), przekraczając tym samym próg wyborczy.

Kukiz'15 odnotował 2 proc. wzrost względem września, natomiast SLD stracił 1 proc. poparcia.

Na Partię Razem oraz na Wolność chciało głosować po 2 proc.; na "inną partię" - 1 proc. 17 proc. nie miało zdania, na kogo zagłosuje. Jest to wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do wyników z września

Badacze Kantar Public spytali też Polaków o chęć udziału w nadchodzących wyborach do Sejmu. 66 proc. zapowiedziało gotowość wzięcia udziału w tych wyborach - jedna trzecia badanych (33 proc.) raczej zagłosowałaby, taki sam odsetek (33 proc.) zdecydowanie przystąpiłoby do głosowania.

23 proc. ankietowanych odparło, że nie weźmie udziału w wyborach do Sejmu, przy czym 11 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 12 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. 11 proc. Polaków jeszcze nie zdecydowało czy oddadzą swój głos w tych wyborach.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-17 października 2018 roku, na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1037 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. (Preferencje partyjne: N=688 - osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach). Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

« 1 »
 • plus ujemny
  18.10.2018 22:35
  W obu przypadkach wielu wyborców nie wie, co to za nowy "zwierz" te koalicje. Tyle że w pierwszym przypadku wolą głosować na tego którego znają, a w drugim - się do tego którego znają nie przyznawać.
  doceń 0
 • MariaW
  18.10.2018 23:33
  Trudno sobie wyobrazić coś bardziej wprowadzającego chaos niż zmienianie nazwy komitetu wyborczego na dwa dni przed wyborami w sondażu. Na listach wyborczych zjednoczona prawica występuje pod nazwą nr 10 PiS i ludzie nie kojarzą czegoś takiego, jak Zjednoczona Prawica, bo nie ma takiego komitetu na listach.
  doceń 3
 • Katolik k
  19.10.2018 06:24
  Po tym co zaprerentowal jako polityke PiSu Jaki dziwie sie,ze jakikolwiek katolik chce jeszcze na PiS glosowac.Lepiej niz Krzysztof Holownia bym tego nie ocenil.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama