107,6 FM

"Pontyfikat Jana Pawła II należał do przełomowych"

Pontyfikat Jana Pawła II należał do przełomowych, nie tylko z uwagi na liczbę podróży apostolskich, beatyfikowanych i kanonizowanych przez niego osób czy wydanych dokumentów, ale w swoim przesłaniu do każdego człowieka - ocenił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W wypowiedzi udzielonej PAP z okazji przypadającej w poniedziałek 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, rzecznik Episkopatu Polski podkreślił, że to był "pontyfikat szczególny przede wszystkim w swym przesłaniu do drugiego człowieka: Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". "Jan Paweł II otworzył Chrystusowi drzwi swojego życia i serca tak szeroko, że Pan uczynił go jednym z największych świętych chrześcijaństwa. On nam pokazał, że współpraca z łaską Bożą może z nas uczynić gigantów ducha" - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który nie był Włochem, od 1522 roku. "I to nie był jedyny aspekt, w którym był pierwszy. Jako pierwszy papież w historii odwiedził synagogę, meczet i kościół luterański. Jako pierwszy papież odpowiadał na pytania dziennikarzy. A z bardziej przyziemnych spraw, to jako pierwszy papież wziął udział w koncercie rockowym w Bolonii. I to on wprowadził do Watykanu internet, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie nowej ewangelizacji" - zauważył ks. Rytel-Andrianik.

"Od samego początku swojego pontyfikatu łamał konwenanse, zwłaszcza jeśli chodzi o spotkania z wiernymi. Nikt nie mógł go powstrzymać przed długimi spotkaniami z chorymi, cierpiącymi, pomimo napiętego programu i grafiku spotkań. Jego nie interesował grafik, tylko drugi człowiek, który stał naprzeciw niego. Imponująca jest liczba audiencji, jakich udzielił, i spotkań, które odbył bez względu na samopoczucie i stan zdrowia. Jan Paweł II był papieżem spotkania, gdyż dla niego zaraz po Bogu stał drugi człowiek" - zaznaczył rzecznik Episkopatu.

« 1 »
 • historyk
  22.10.2018 10:36
  Niewątpliwie ten pontyfikat należał do przełomowych. Trzeba jednak w końcu powiedzieć, w jakim sensie.

  JP2 był głosicielem SW2, nazwanego przez Suenesa, i nie tylko niego, rewolucją francuską w Kościele. Suenes był zresztą nominowany na kardynała przez JP2, chociaż przed SW2 nałożono na niego kar kościelne za głoszenie błędów.

  Poparzmy jak zmienił się Kościół po tym pontyfikacie. Weźmy przykład Irlandii, kraju od wieków katolickiego, gdzie Kościół kształtował moralność i tożsamość. Na pierwszą mszę papieską z Wojtyłą przyszły 3 miliony ludzi! A potem? A potem był niekończący się ciąg skandali obyczajowych, w tym pedofilskich i homoseksualnych. Do tego trzeba dodać jeszcze rozkład doktryny katolickiej. Dzisiaj Irlandia jest krajem, gdzie praktykuje tylko garstka, gdzie uchwalono legalizację homo-związków i aborcji, głównie za sprawą tzw. pokolenia JP2.

  Popatrzmy na Amerykę Łacińską, gdzie blisko 40% katolików dokonało apostazji odchodząc do sekt protestanckich, albo popadając w niewiarę - to są setki milionów zatraconych dusz. Podobnie jest w USA. A w naszej Polsce, pokolenie JP2 to jest najszybciej laicyzująca się grupa młodzieży na świecie.
  doceń 2
 • mee...
  22.10.2018 17:12
  Faktycznie byl przelomowym nie tylko na podroze papieza...ale szczegolnie wplynal na Polakow, ktorzyz musieli opuscic swa ojczyzne...po stanie wojennym 1 mln, a po okraglym stole 3 mln...i sa to dane do ktorych sie przyznaja, chociaz na zachodzie sie twierdzi, ze z Polski wyjechalo 8 mln ludzi.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama