107,6 FM

Ponad połowa Polaków chce utworzenia stałej bazy wojsk USA w naszym kraju

Ponad połowa Polaków opowiada się za utworzeniem stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce i uważa, że stała obecność żołnierzy USA w naszym kraju zwiększy poziom bezpieczeństwa - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

"Ponad połowa Polaków popiera starania polskiego rządu o utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w naszym kraju oraz twierdzi, że obecność baz zwiększy poziom bezpieczeństwa" - podaje MON w sobotnim komunikacie.

Poinformowano, że w przeprowadzonym na zlecenie MON badaniu na pytanie o to "czy jest Pan(i) za utworzeniem stałej bazy wojsk amerykańskich na terenie Polski", 55 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco. 27 proc. respondentów było przeciwko utworzeniu baz. "Podobny odsetek Polaków (56 proc.) popiera starania polskiego rządu o utworzenie stałej bazy wojsk USA w naszym kraju" - czytamy w komunikacie.

Resort poinformował, że według 66 proc. osób biorących udział w badaniu, relacje polsko-amerykańskie są dobre lub bardzo dobre. 14 proc. respondentów uznało, że są złe. Jednocześnie 56 proc. ankietowanych uznało, że stała obecność wojsk USA w naszym kraju zwiększy poziom bezpieczeństwa. Przeciwnego zdania było jedynie 4 proc. Polaków.

MON podkreśla, że resort konsekwentnie zabiega o zwiększenie zaangażowania sił NATO i USA w Polsce. "Kwestia sił zbrojnych USA w naszym kraju jest stałym elementem dialogu polityczno-wojskowego z administracją amerykańską o czym wielokrotnie mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej" - zaznaczono.

"W tym roku minister Błaszczak rozmawiał na temat stałej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem w Pentagonie. Podczas ostatniej wizyty w USA szef MON spotkał się m.in. z senatorem J. Inhofem p.o. przewodniczącego Komisji Sił Zbrojnych Senatu, W. Thornberrym, przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów oraz Christopherem Smithem, jednym z sygnatariuszy listu kongresmenów do Sekretarza Obrony USA w sprawie poparcia propozycji stałej obecności wojskowej USA w Polsce. W przyszłym tygodniu szef MON spotka się z Johnem Boltonem, doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA" - informuje MON.

W komunikacie czytamy, że zdaniem Błaszczaka, "stałe zaangażowanie ze strony USA, w tym zwiększenie zasobów na terytorium Polski, byłoby przełomem w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i stosunków transatlantyckich. Stanowiłoby to efektywny czynnik odstraszający oraz dałoby podstawę do strategicznego zaangażowania USA w niestabilne obecnie europejskie środowisko bezpieczeństwa".

Zgodnie z komunikatem, badanie zostało zrealizowane przez firmę Kantar Polska. Pomiar realizowany był w dniach 12-17.10.2018 roku na reprezentatywnej dla całego kraju próbie 1067 dorosłych Polaków. Wywiady z respondentami były realizowane metodą wywiadu bezpośredniego (face-to-face) wspomaganego komputerowo (CAPI) przez wykwalifikowanych ankieterów.

« 1 »
 • krut00
  29.10.2018 04:32
  Nie bardzo rozumiem jak inne wojsko, nie podlegające polskiej władzy będzie bronić polski. Tutaj nie chodzi o to czy to są Amerykanie czy Rosjanie czy też Chińczycy. Bolesna prawda jest taka że każdy broni własnych, a nie cudzych interesów. Zamiast zapraszać Amerykanów trzeba zbudować własną, nie agenturalną władzę i wojsko. Tego po okrągłym stole nie udało się jak dotąd zrobić. Po podpisaniu ustawy 447 JUST przez prezydenta Trumpa i wielu latach obrony USA przed Polakami (wizy) widać wyraźnie co Ameryka myśli o Polsce. Dla Rosji, a szczególnie Niemiec, zdobycie władzy na terenie Polski ma znacznie większą wartość i dlatego łatwiej powinno rozmawiać się z tymi prezydentami. Nie wiem czemu ma służyć zapraszanie USA do Polski - bo na pewno nie Polskim interesom.
 • BOLO
  29.10.2018 08:54
  I oby jak najszybciej utworzyli. Ostudzi to zapędy Moskwy i Berlina.
 • krut00
  29.10.2018 16:52
  @BOLO - historia państw czy miast bronionych przez obce wojska zwykle kończy się dla nich fatalnie. Fakt że np. USA otworzą tu jakąś stałą bazę nie oznacza wcale że w razie jakiejś zawieruchy nie zechcą jej szybciutko opuścić. Stwierdzą np. że przybyli tu w innym celu i zaprezentują neutralność - jak to robili na początku obu wojen światowych. Tymczasem Niemcy i Moskale "zlikwidują" kolejne 50% lub więcej Polaków.
  doceń 0
 • oczywiste
  29.10.2018 18:04
  Im więcej Jankesów w Polsce tym dalej Sowieci i tym bardziej trzęsą łydkami.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama