107,6 FM

Dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W tym roku katolicy w Polsce solidaryzują się z Kościołem w Pakistanie.

Dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym   pkwp.org Tragiczna sytuacja, w jakiej znajdują się katolicy w Pakistanie, motywuje prośbę o pamięć w naszych modlitwach oraz, o ile to możliwe, o wsparcie materialne – napisał abp Tadeusz Wojda, przewodniczący sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w komunikacie na X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany na całym świecie przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak podkreślił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki i przewodniczący Sekcji Polskiej Stowarzyszenia, jest to inicjatywa, którą wspiera Ojciec Święty Franciszek i Konferencja Episkopatu Polski. 

„Tym razem chcemy objąć naszą modlitwą i pomocą materialną chrześcijan w Pakistanie” – napisał w komunikacie na ten dzień abp Wojda. Podkreślił, że kraj ten jest doświadczany głębokimi podziałami etnicznymi i religijnymi. „Na 200 mln mieszkańców Pakistanu tylko 1,3 mln to katolicy, co stanowi 0,65% miejscowej ludności. Ponad 96 % mieszkańców to muzułmanie”.

X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - Pakistan
Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Abp Wojda zwrócił uwagę na postępującą dyskryminację chrześcijan i innych niż islam religii, mimo zagwarantowanej konstytucyjnie wolności religijnej. „Często w kościołach Msze święte są odprawiane przy drzwiach zamkniętych. Misjonarze mają coraz większe problemy ze swobodnym poruszaniem się po kraju i z uzyskaniem wiz. Niejednokrotnie Kościoły i szkoły katolickie są ogradzane wysokimi murami i strzeżone przez strażników ze względów bezpieczeństwa. Kobiety wchodzące w związki małżeńskie z muzułmanami zmusza się do przejścia na islam. Często dla chrześcijan dostępne są tylko mało płatne miejsca pracy, co bardzo utrudnia utrzymanie rodzin” – czytamy w komunikacie.

Przewodniczący Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwrócił się z prośbą o modlitwę w intencji prześladowanych i pomoc materialną. „Bóg zapłać za modlitwę i za każdą pomoc materialną dla prześladowanych za wiarę naszych braci i sióstr w Pakistanie” – napisał.

Apel Papieża Franciszka
Pomoc Kościołowi w Potrzebie

« 1 2 »
 • Łodzianka
  28.10.2018 22:25
  Gdy czytamy o naszych prześladowanych Braciach i Siostrach wszyscy jesteśmy przerażeni, zszokowani aby już po chwili powrócić do naszych codziennych spraw. Oni tego nie mogą zrobić. Podczas Światowych Dni Młodzieży dziewczyna z Aleppo mówiła, że jedyne co im potrzeba to modlitwa. Prosiła w imieniu syryjskich chrześcijan o nią. Tylko o nią. Od tego czasu minęło wiele miesięcy. Czy spełniamy jej prośbę? Zbieramy pieniądze, przekazujemy dary. To wiele, tym bardziej, że część z nas dzieli się „wdowim groszem”. Ale czy dajemy naszym Braciom i Siostrom modlitwę? Ten fundament naszej wiary, jeden z filarów Kościoła? Codziennie tysiące chrześcijan w różnych miejscach świata cierpi szykany, poniżenia, nierzadko bicie i tortury. Codziennie gdzieś na świecie kilkoro z nich, a czasem i dziesiątki są mordowane. Wspólna modlitwa w ich intencji nie może przekraczać możliwości tych, którzy żyją bezpiecznie w swoim kraju, w swoim domu. Prawda, że każdy może modlić się po cichu, bo Ojciec nasz słyszy ciche modlitwy, ale czy moglibyśmy poświęcić jedną minutę po Mszy Św. na wspólną modlitwę w intencji naszych prześladowanych Braci i Sióstr? Gdy któreś z nich zostaje zamęczone zostaje w niedługim czasie ogłoszone świętym męczennikiem, tak samo pozostali pomordowani chrześcijanie. Wtedy modlilimy się do nich prosząc o wstawiennictwo. Tymczasem gdy oni żyjąc jeszcze proszą nas o modlitwę za nich my nie możemy milczeć, nie pamiętać, nie widzieć, nie myśleć. Ignorować błagania być może naszych przyszłych świętych. Czy sumienie pozwoli nam w przyszłości prosić ich o jakiekolwiek wstawiennictwo? Co roku obchodzimy Wielki Post i rozważamy Mękę Pana Naszego. Nie możemy odsunąć w niepamięć i niemyślenie mękę naszych braci i sióstr w Chrystusie. „Co żeście uczynili jednemu z braci moich najmniejszych...” Jeśli my nie będziemy się za nich modlić kto będzie się modlił za nas?...

  Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie Twej Miłości,
  pozwoliłeś swemu Kościołowi uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna,
  wzmocnij nasze Siostry i Braci,
  którzy z powodu swej wiary są prześladowani.

  Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością,
  aby w każdym ucisku pokładali w Tobie całą swą ufność,
  a w cierpieniu wiernie świadczyli o Tobie.

  Podaruj im radość z uczestnictwa w ofierze Chrystusa
  i obdarz pewnością, że ich imiona są zapisane w Księdze Życia.
  Daj im siłę do naśladowania Chrystusa, która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża,
  a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę.

  Przez Chrystusa Pana naszego.
  Amen.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama