107,6 FM

Pożegnanie ze zmianą czasu nie tak szybko

Propozycja KE, by już od przyszłego roku zrezygnować ze zmiany czasu na letni i zimowy napotkała opór części państw unijnych. Większość z nich chce zmiany systemu, ale nie tak szybko, jak proponuje Bruksela. Dyskutowana obecnie data to 2021 rok.

Projekt zmiany dyrektywy w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie został przedstawiony na początku września, gdy w konsultacjach publicznych w tej sprawie zebrano 4,6 mln głosów. Zdecydowana większość z nich wskazywała na negatywne efekty związane z przestawieniem zegarków i organizmów dwa razy do roku.

Komisja, która przez lata była dość obojętna na apele w tej sprawie, po tych wynikach postanowiła zrobić z tego jeden ze swoich kluczowych projektów politycznych. Spełniona obietnica zmiany systemu tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego miała pokazać obywatelom, że UE jest skuteczna i potrafi podejmować szybko decyzje oczekiwane przez obywateli.

Unijne stolice nie podzieliły jednak tego entuzjazmu. Minister transportu sprawującej przewodnictwo Austrii Norbert Hofer powiedział w poniedziałek, że zaproponowana przez KE data, czyli 2019 r. jest zbyt wczesna dla większości krajów. "Będziemy musieli znaleźć kompromis, ponieważ niektóre kraje, tak właściwie większość, mają obiekcje co do zmiany systemu w 2019 r." - podkreślił jeszcze przed nieformalnym spotkaniem ze swoimi odpowiednikami w Grazu.

Propozycja KE miałaby zapewnić, że wszelkie zmiany byłyby dokonywane w sposób skoordynowany między sąsiadującymi krajami, tak aby czuwać nad odpowiednim funkcjonowaniem rynku wewnętrznego i uniknąć fragmentacji. Jednak przeprowadzenie takiej operacji w ciągu kilku miesięcy jest skomplikowane z punktu widzenia niektórych sektorów gospodarki. Komisja chciała, by rządy zdecydowały do kwietnia, z którym czasem chcą zostać - letnim czy zimowym. Jednak wiele stolic zgłosiło szereg problemów do rozwiązania. Same tylko linie lotnicze potrzebują 18-miesięcznego okresu, by przygotować się do zmiany systemu.

"Zmiana czasu została wprowadzona w czasie I wojny światowej, celem było oszczędzanie energii. Moda na zmianę czasu wróciła podczas II wojny światowej z tego samego powodu. Później znowu w latach 70. w czasie kryzysu naftowego. Dziś oszczędności ze zmiany czasu są minimalne" - mówiła na konferencji prasowej po dyskusji ministrów unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.

Jak tłumaczyła, ostatnie badania pokazują, że oszczędności wynoszą między 0,1-0,2 proc. rocznej konsumpcji energii elektrycznej. Zapewniała, że celem Komisji jest utrzymanie zharmonizowanego czasu w UE. "Nie proponujemy, żeby cała UE przeszła na stałe albo na czas standardowy, albo na letni. Zostawiamy ten wybór krajom członkowskim. Ale w tym samym czasie przypomniałam państwom członkowskim, że już teraz mamy 3 strefy czasowe w UE i to dobre ramy, w których możemy dyskutować o zharmonizowanym rozwiązaniu" - zaznaczyła Bulc.

Wśród sceptyków, którym proponowane rozwiązania się nie podobają, są: Szwecja, Wielka Brytania oraz Polska. Wiceszef ministerstwa przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa zapowiedział, odpowiadając na pytania PAP, że Polska popiera postulat odejścia od zmian czasu, ale nie ma decyzji, czy ostatecznie zostanie czas letni, czy zimowy. Resort chce zlecić sondaż w tej sprawie.

"Z dyskusji jasno wynika, że państwa członkowskie potrzebują więcej czasu, żeby podjąć ostateczną decyzję" - podkreśliła Bulc. KE chciałaby, aby kompromis w tej sprawie znaleźć jeszcze w czasie austriackiej prezydencji.

Hofer mówił na konferencji prasowej, że austriacka prezydencja zaproponowała zabezpieczenia, by zapewnić harmonizację, ale kraje członkowskie i poszczególne sektory potrzebują więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany. "Mam nadzieję, że w grudniu będziemy mogli osiągnąć podejście ogólne" - oświadczył minister.

Poniedziałkowa dyskusja ministrów była nieformalna, dlatego nie podejmowano żadnych decyzji. Następne posiedzenie, na którym mógłby być wypracowane stanowisko, jest zaplanowane na 3 grudnia.

« 1 »
 • Barbara
  29.10.2018 17:04
  Nie bardzo rozumiem... Co tu jest tak skomplikowane ? Wiosną przejść na letni czas i pozostać na zawsze. Przecież zabiera się tylko 1 godz. a nie 1 dzień ...
  doceń 10
 • X.Tomko
  29.10.2018 20:26
  Chodzi o samopoczucie. Przy stałym czasie letnim w grudniu lekcje w szkołach od 8 do 9 będą po ciemku (przed tym chroni zimowa zmiana, bo cofamy szkołach i jasno robi się o 7.30). Natomiast przy stałym zimowym jasno jest od 3 rano do 20. Kto o tej godzinie wstaje? I czy nie lepiej jak latem "dużej" jest jasno? (To zapewnia letnia zmiana, bo daje się do przodu i jest jasno, kiedy ludzie są na nogach, a nie gdy śpią).
 • gość
  29.10.2018 23:17
  Wychodzi na to, że najlepszym kompromisem byłaby zmiana czasu o pół godzimy i tak zostawić.
  doceń 1
 • Barbara
  30.10.2018 08:48
  Kiedyś czytałam opracowanie naukowca ( niestety nie pamiętam nazwiska) na temat zmiany czasu w naszej strefie geograficznej i maksymalnego wykorzystania słońca dla zdrowia, samopoczucia, a także gospodarki. Sugerował, żeby zostawić letni czas również na zimę, a wiosną przestawić zegarki jeszcze o godzinę ( zabrać) i wówczas już od kwietnia do października dzień byłby długi, a latem widno miejscami nawet do 22.30. Wydłużyłyby się okresy wczasowe np. nad naszym polskim morzem czy w górach, więcej czasu bylibyśmy aktywni fizycznie, różnego rodzaju nadmorskie lokale gastronomiczne, pensjonaty i hoteliki ( otwierane tylko na czas sezonu turystycznego) mogłyby znacznie wydłużyć swoją działalność. Nie mówiąc już o pozytywnym wpływie słońca na nasze samopoczucie. W naszej szerokości geograficznej większość boryka się z chronicznym niedoborem wit. D 3. Trochę nam się jej naprodukuje w okresie letnim, ale już od października do marca kąt padania promieni słonecznych uniemożliwia jej produkcję. Dlatego uważam wydłużenie dnia za bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Ale taki układ proponowany przez pana naukowca chyba nam się nigdy nie ziści ... :)
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama