107,6 FM

5 lat więzienia dla księdza za gwałt na nieletniej

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek w mocy karę 5 lat więzienia dla młodego katolickiego duchownego, oskarżonego o zgwałcenie małoletniej w wieku poniżej 15 lat. Ze względu na ochronę pokrzywdzonej, sąd utajnił uzasadnienie swego orzeczenia. Jest ono prawomocne.

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, oskarżyła duchownego o trzykrotne zgwałcenie nastolatki. Miało się to stać w 2017 roku, gdy był on wikariuszem oraz katechetą w szkole podstawowej i w gimnazjum w jednej z miejscowości woj. podlaskiego.

W maju Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał go na 5 lat więzienia. Orzekł też wobec niego 10-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na mniej niż 50 metrów i kontaktowania się z nią przez 10 lat. Wydał też 15-letni zakaz wykonywania wszelkich zawodów lub działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem czy edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi.

Proces w I instancji toczył się z wyłączeniem jawności ze względu na ważny interes prywatny nastolatki. Podobnie było z postępowaniem odwoławczym, które przeprowadzone zostało w ubiegłym tygodniu. Sąd rozpatrywał apelację obrońcy oskarżonego, ale uznał ją za bezzasadną i we wtorek wyrok utrzymał w mocy.

Jawna była tylko jego sentencja; z powołaniem się na ważny interes pokrzywdzonej dziewczyny, sąd apelacyjny utajnił bowiem całość uzasadnienia. Na publikacji orzeczenia nie było żadnej ze stron.

Przed sądem I instancji uzasadnienie było częściowo jawne, choć obwarowane postanowieniem skierowanym do mediów z zastrzeżeniem, że w publikacjach nie można podawać danych, które pozwoliłyby zidentyfikować ofiarę przestępstwa. Zakaz obejmował też dane personalne (także inicjały), miejsce popełnienia przestępstwa (nazwę miejscowości, gminy i powiatu), pełne daty popełnienia przestępstwa, imię i nazwisko oskarżonego oraz informacje o powodach, dla których dziewczyna zdecydowała się udać z księdzem na plebanię (chodzi o sposób realizacji podstępu).

"Publikacja tych danych może spowodować, że mieszkańcy gminy czy też znajomi pokrzywdzonej bardzo łatwo powiążą je z jej osobą. Skumulowałoby to traumatyczne przeżycia dziecka" - mówił wtedy sędzia sądu okręgowego Sławomir Cilulko, zwracając uwagę, że przeżycia te potęguje bieg sprawy sądowej, a przede wszystkim związane z nią publikacje medialne.

O możliwości popełnienia przestępstwa przez duchownego powiadomiły prokuraturę w ub. roku władze kościelne. Jednocześnie biskup właściwy dla miejsca pracy księdza podjął wobec niego decyzje dyscyplinarne, m.in. zakazując wykonywania wszelkich funkcji kapłańskich i umieszczając go w klasztorze.

« 1 »
 • velario
  30.10.2018 18:16
  Ten ksiądz skrzywdził nie tylko ofiarę, ale i Kościół, i to podwójnie - raz: nadużywając pełnionej funkcji, dwa: wystawiając na pośmiewisko tych jego przedstawicieli, którzy już dawno orzekli, że pedofilia duchownych wiąże się z ich homoseksualizmem. Nolens volens ksiądz stał się żywym dowodem fałszywości tej tezy.
  doceń 13
 • krut00
  30.10.2018 20:24
  @Velario - Pedofilia wiąże się z homoseksualizmem tak samo jak morderstwo z biciem. Nie każde pobicie jest morderstwem, jak i nie każde morderstwo jest pobiciem. Tak się jednak składa, że pobicie kończy się morderstwem znacznie częściej niż np. zwyczajna kłótnia. Ten biedak swoim haniebnym zachowaniem udowodnił jedynie że to nie ślubowania czy sutanna czynią księdza. Potrzebny jeszcze codzienny akt woli i łaska boża pozwalająca wytrwać w dobrym, czego każdemu życzę.
  doceń 15
 • Gość
  30.10.2018 23:34
  A ja się tak w ogóle zastanawiam, czy Kościół nie powinien profilaktycznie bliżej przyjrzeć się wszystkim duchownym, którzy nauczają religii, albo mają jakiś kontakt z nieletnimi? Może przez to można by chociaż w pewnym stopniu zapobiec sytuacjom w przyszłości, gdy duchowny wykorzystuje seksualnie nieletnich.
 • Magdalena
  30.10.2018 23:40
  Nie rozumiem dlaczego taki niski wyrok. 5 lat za zniszczenie młodej dziewczynce życia.
  doceń 16

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama