107,6 FM

Trump: USA mogą wysłać 15 tys. żołnierzy na granicę z Meksykiem

Prezydent Donald Trump powiedział w środę dziennikarzom, że USA mogą wysłać 15 tys. żołnierzy na granicę z Meksykiem, aby zatrzymać karawanę migrantów z Ameryki Środkowej, którzy zmierzają w stronę Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli chodzi o karawanę, to nasza armia jest rozmieszczona. Mamy około 5 tys., dojdziemy do 10 tys. lub 15 tys. żołnierzy oprócz straży granicznej, ICE (agentów służb migracyjnych) i wszystkich innych na granicy" - oświadczył Trump, który rozmawiał z dziennikarzami przed Białym Domem.

Prezydent dodał, że USA "będą przygotowane" na falę migrantów, którzy "nie wejdą do kraju"; powtórzył, że rozważa wstrzymanie pomocy dla krajów, z których pochodzą migranci.

Trump już wcześniej zagroził wstrzymaniem pomocy dla krajów regionu; pisał też na Twitterze, że od rozwiązania tej sprawy uzależnia ratyfikację nowo uzgodnionej umowy o wolnym handlu (USMCA), która ma zastąpić NAFTA.

Wcześniej w środę Reuters podał, powołując się na anonimowego urzędnika ministerstwa obrony, że Pentagon jest gotów wysłać 7 tys. żołnierzy na granicę USA z Meksykiem.

Dwa dni temu Pentagon rozpoczął wysyłanie na granicę z Meksykiem 5,2 tys. żołnierzy, którzy mają wzmocnić przejścia graniczne w Teksasie, Arizonie i Kalifornii.

Według AFP na południu Meksyku znajdują się obecnie dwie duże grupy uchodźców, które w sumie liczą 6 tys. osób i kierują się w stronę granicy z USA. Reuters podał, że w środę w San Salvador uformowała się kolejna grupa migrantów, składająca się z około 2000 osób, która rozpoczęła marsz w kierunku granicy z Gwatemalą.

Zmierzający w kierunku USA migranci pochodzą głównie z Salwadoru, Hondurasu i Gwatemali. Uciekają przed ubóstwem i przemocą.

Według ekspertów prezydent liczy na to, że walka z imigracją i ewentualne powstrzymanie karawany przełoży się na zwycięstwo Republikanów w listopadowych wyborach do Kongresu. Zatrzymanie nielegalnej imigracji, a także budowa muru na granicy z Meksykiem należały do głównych obietnic wyborczych Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej z 2016 roku.

« 1 »
  • krut00
    01.11.2018 16:41
    Prezydent Trump robi to o czym mówił wcześniej i należy go za to akurat pochwalić. O tym że sama idea budowy wielkiego muru do obrony jest, delikatnie mówiąc, ograna i na dłuższą metę błędna, warto jednak podyskutować. Otóż napływ taniej siły roboczej z Meksyku i Ameryki południowej jest konsekwencją wysokiej pozycji dolara i powinien przyczynić się raczej do rozwoju i rozkwitu gospodarki USA. Jeśli tak nie jest, należałoby się zastanowić dlaczego.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama