107,6 FM

Tam, gdzie przychodzi Chrystus, wracają granice chroniące człowieka

Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. Łk 17,27b

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; a przyszedł potop i wygubił wszystkich. Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba „deszcz ognia i siarki” i wygubił wszystkich; tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi.

W owym dniu, kto będzie na dachu, a jego rzeczy w mieszkaniu, niech nie schodzi, by je zabrać; a kto na polu, niech również nie wraca do siebie. Miejcie w pamięci żonę Lota. Kto będzie się starał zachować swoje życie, straci je; a kto je straci, zachowa je.

Powiadam wam: Tej nocy dwóch będzie na jednym posłaniu: jeden będzie wzięty, a drugi zostawiony. Dwie będą razem mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, a druga zostawiona».

Pytali Go: «Gdzie, Panie?» On im odpowiedział: «Gdzie jest padlina, tam zgromadzą się i sępy».


Ktoś, z kogo zdaniem bardzo się liczę, zwykł mawiać: przyjdzie potop. Mówi tak wtedy, kiedy docierają wieści o kolejnym przekroczeniu granic moralnych i obyczajowych, granic, które jeszcze niedawno wydawały się nieprzekraczalne. Dziś natomiast są przesuwane, redefiniowane, usuwane. I to w różny sposób: siłą większości („wszyscy dziś tak robią”, „tak się dzisiaj żyje”, „nie zauważyliście, że mamy XXI wiek?”), przemocą stanowionego prawa, które każe dobro nazywać złem, a zło dobrem. To przecież przyjście Syna Człowieczego może być takim oczyszczającym potopem, zniszczeniem zła, ocaleniem dobra, obmyciem bez „wygubienia wszystkich”. Bo tam, gdzie przychodzi Chrystus, wracają granice chroniące człowieka, ludzką wolność, dobro i całe nasze szczęście.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Albert
  16.11.2018 09:54
  "Ktoś, z kogo zdaniem bardzo się liczę, zwykł mawiać: przyjdzie potop." Nie wiemy dokładnie co przyjdzie, ale będą to następstwa łamania zasad sprawiedliwości, czyli Dekalogu. Może to być nawet potop, bo obecnie produkujemy już ok. 40 mld ton rocznie dodatkowej wody, oprócz tej, która już jest na świecie i powoduje różne nawałnice, a poza tym może to być nawet wyduszenie, bo przez palenie gigantycznych ilości gazu i paliw ropopochodnych, produkujemy dodatkową wodę i trwale wypalamy tlen z powietrza. To jest grzech przeciwko Piątemu Przykazaniu Bożemu. Obecnie ani jedno Przykazanie Boże nie jest przez ludzkość przestrzegane, a nawet się o tym nie mówi, choć mówienie o tym jest obowiązkiem chrześcijan. Wołamy tylko "Panie, Panie", a sercem jesteśmy daleko od Pana.
  doceń 0
 • Gabriela
  16.11.2018 13:45
  Jezus to nie rewolucjonista ani mściciel, lecz Naprawiciel wyłomów, rozłamów, zniszczeń. To Ten, który zgrzytającej fałszywym dźwiękiem mozaice świata przywraca jej pierwotną harmonię, pierwotny ład i piękno. Wszystkim wspólne, zarazem jednak różnorodne, jak zróżnicowany jest odbiór każdego dzieła sztuki. Który wszystkich nas w to Boże Arcydzieło Stworzenia wpisuje. Nas, którzy w Jego Wcieleniu, krzyżowej Męce i chwalebnym Zmartwychwstaniu zostaliśmy na nowo zrodzeni i obdarzeni białą szatą wysłużonej przezeń uświęcającej łaski. Pierwocinami tej tak pięknie w Chrystusie odnowionej Bożej Mozaiki Stworzenia jest, a raczej powinien być Kościół. Niestety, nader często bardziej przypomina budowlaną samowolę, z której w miejsce ładu i harmonii co rusz wyziera fałsz i pozór.
  doceń 0
 • MarekMarecki
  16.11.2018 21:24
  A jak jest z wami drodzy komentatorzy?
  doceń 0
 • Albert
  17.11.2018 09:45
  Tkwimy w tym o czym piszemy.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.