Jest decyzja sądu ws. zakazu Marszu Niepodległości

dodane 08.11.2018 20:01

PAP |

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w czwartek wieczorem decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie zakazu organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada w centrum stolicy.

Jest decyzja sądu ws. zakazu Marszu Niepodległości   Tomasz Gołąb /Foto Gość Marsz Niepodległości

"Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa (...) prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją" - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Michał Jakubowski. Dodał, że decyzja o zakazie "jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie".

Jak podkreślił sędzia, w sprawie tej organ gminy nie uprawdopodobnił okoliczności, że w związku z tą manifestacją może dojść do zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia w znacznych rozmiarach, a to była główna przesłanka wydanego zakazu.

Jak przekazała w czwartek przed południem PAP sędzia SO Sylwia Urbańska, od postanowienia sądu w tej sprawie stronom przysługuje zażalenie do sądu apelacyjnego, które należy złożyć w ciągu 24 godzin od wydania postanowienia. Natomiast sąd apelacyjny rozpoznaje zażalenie w ciągu 24 godzin od złożenia pisma.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz wydała w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, współtworzone przez m.in. Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Organizatorzy marszu odwołali się do sądu.

Prezydent Warszawy uzasadniając decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości wskazywała m.in. na to, że rezolucja Parlamentu Europejskiego z października br. w sprawie wzrostu liczby neofaszystowskich aktów przemocy wzywa państwa członkowskie do podjęcia kroków przeciwko mowie nienawiści i przemocy.

W środę w związku z decyzją prezydent Warszawy o zakazie Marszu Niepodległości doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego ustalono - jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski - że zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", który będzie miał charakter uroczystości państwowej; organizacją marszu, który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta Dudę, zajmie się rząd.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OBCHODY, PAP, STOLICA, STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI, SĄDOWNICTWO

Przeczytaj komentarze | 13 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 10.11.2018 18:42
Niezalogowany użytkownik A po polsku?
Plusów: 4 Kuba 09.11.2018 14:48
Niezalogowany użytkownik Wybacz, ale dla mnie zboczeniem jest pójście pod ramię z brunatnymi szumowinami i dresiarzo-kibolami. Co nie znaczy, że ich marsz miałby być zakazany.
Plusów: 0 gość 09.11.2018 14:10
Niezalogowany użytkownik Co do wolności zgromadzeń i jej nadrzędności, z tak pojmowanym prawem jako katolicy nie mamy żadnych szans na likwidację marszy gejowskich i temu podobnych zboczeń.
Plusów: 0 mee... 09.11.2018 11:56
Niezalogowany użytkownik Powielasz mainstream...biorac to za swoje. Pomysl zatem sama - dlczego w Polsce co roku tak sie dzieje...to oni sie zwalczaja miedzy soba, a Polscy w te zwalczanie wchodza...a stad prosta droga do tego, by zrozumiec, kto rzadzi w Polsce na przemian w mysl reguly kaczynskiego, ktora brzmi; raz rzadza oni, a raz rzadzimy my...i dopoki dopoty tak bedzie, zawsze tak bedzie, natomiast finalem tego bedzie - porozumienie ponad podzialami z zakazem Marszu Niepodleglosci, ktory dzieli...kapisz?

wszystkie komentarze >