107,6 FM

Argentyna: Kościół rezygnuje z dotacji państwowych

Kościół katolicki w Argentynie rezygnuje z finansowej pomocy państwa. Decyzję tę określaną przez tamtejszą prasę mianem „historycznej”, podjęto na zakończonym 9 listopada zebraniu plenarnym konferencji episkopatu. Wiadomo, że proces odchodzenia od państwowych subwencji będzie przebiegał stopniowo, lecz na razie nie są znane jego szczegóły.

Argentyna jest państwem świeckim, w którym nie ma oficjalnej religii. Jednak artykuł 2. Konstytucji stwierdza, że „rząd federalny wspiera apostolską religię rzymskokatolicką”. W czasie dyktatury wojskowej z lat 1977-83 wprowadzono pomoc finansową dla Kościoła, w wysokości 133 mln peso (14 mln zł) rocznie, przeznaczoną m.in. na pensje dla biskupów, stypendia dla kleryków i pomoc dla parafii nadgranicznych. Oprócz tego Kościołowi przysługują: zwolnienie od opodatkowania i fundusze na utrzymanie świątyń, których wysokość zależy od decyzji kolejnych rządów. Osobną kwestią są subwencje dla szkół katolickich, które otrzymują je dlatego, że są traktowane jak wszystkie inne placówki edukacyjne.

Biskupi chcą zastąpić państwowe fundusze wewnątrzkościelną solidarnością finansową, „w duchu pierwszych wspólnot chrześcijańskich, w których wszystko było wspólne”. Utworzyli w tym celu specjalną komisję episkopatu ds. wspierania ewangelizacyjnej misji Kościoła. Ma ona m.in. zająć się stworzeniem funduszu solidarnościowego.

Argentyńskie media podkreślają, że państwowe fundusze stanowią zaledwie 7 proc. budżetu Kościoła, jednak rezygnacja z nich ma wymiar symboliczny. Biskupom zarzucano bowiem, że „obciążają budżet państwa”. Rezygnacja z subwencji oznaczać będzie również większą niezależność Kościoła od władz politycznych, z którymi biskupi „nie sympatyzują”. W kontekście wewnątrzargentyńskim nie mniej ważne jest odejście od beneficjum przyznanego w czasach dyktatury wojskowej.

« 1 »
 • Wanda
  16.11.2018 15:40
  Czy polscy biskupi mają taką odwagę i skromność jak argentyńscy? Ciekawe czy się doczekamy.
  doceń 13
 • gość
  16.11.2018 17:38
  7 procent budżetu państwa. A ile procent to było budżetu Kościoła?
 • anczem
  16.11.2018 19:02
  Proszę czytać uważnie: "państwowe fundusze stanowią zaledwie 7 proc. budżetu Kościoła"
 • STOP DOTACJOM
  18.11.2018 18:47
  czas aby polski Kościół został odcięty od finansowania z budżetu państwa! tylko dotacje na zabytki- reszta STOP!
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama