107,6 FM

30-lecie Związku Polaków na Ukrainie

To największe zrzeszenie organizacji polskich, działające w centrum i na wschodzie kraju. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotę w Domu Ukraińskim w Kijowie.

"Jesteśmy takim pomostem między Polską i Ukrainą, ambasadorami polskości na Ukrainie" - powiedział dziennikarzom prezes ZPnU Antoni Stefanowicz.

Pytany o sukcesy, podkreślił, że Związek, którym kieruje, skupia ponad 120 organizacji i liczy ponad 30 tys. członków. "Związek Polaków działa w 20 obwodach Ukrainy, w tym na (zajętym przez Rosję) Krymie oraz w (kontrolowanych przez separatystów) Ługańsku i Doniecku, gdzie nasi ludzie nadal są aktywni" - zaznaczył.

Stefanowicz zwrócił uwagę, że jednym z istotnych elementów działalności Związku jest edukacja. "W ostatnich latach dynamicznie rozwija się szkolnictwo, nauczanie języka polskiego, historii i kultury. Zainteresowane są tym nie tylko osoby pochodzenia polskiego, ale i Ukraińcy" - oświadczył szef ZPnU.

Życzenia okolicznościowe przesłał uczestnikom zjazdu rocznicowego m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "Z okazji jubileuszu 30-lecia Związku pragnę przekazać słowa uznania władzom oraz członkom organizacji, a także wyrazy uszanowania Polonii. Z dala od Macierzy, na przekór wszelkim przeciwnościom, zachowujecie Państwo tożsamość narodową, język i polskie wartości" - napisał marszałek.

Jerzy Sokalski, członek Zarządu Głównego ZPnU, prezes Polskiego Radia Berdyczów i radny tego miasta ocenił w rozmowie z PAP, że polska mniejszość na Ukrainie nie styka się tu z większymi problemami.

"Udaje nam się pielęgnować polskość, polską kulturę i tradycje. Problemem jest jednak młodzież, która jedzie na studia do Polski i często tam zostaje. Dobrze byłoby, gdyby nasza młodzież po studiach wracała na Ukrainę, by zajmować się odrodzeniem polskości, byśmy rozwijali się jako mniejszość i tworzyli polskie lobby na tych terenach" - powiedział.

Bartosz Jabłoński, kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Kijowie, podkreślił, że Polacy na Ukrainie są godnymi przedstawicielami ojczyzny.

"To są nasi łącznicy z Ukrainą i nasi przedstawiciele w tym kraju. To są potężne organizacje o ogromnym dorobku, które swoje przeżyły i my to bardzo cenimy. Chcemy zawsze koło nich być i wspierać (je), jak tylko możemy i czym możemy" - zaznaczył w rozmowie z PAP.

Uroczystości jubileuszu Związku Polaków na Ukrainie rozpoczęły się mszą świętą, po której goście uroczystości wzięli udział w forum, poświęconym 30. rocznicy działalności organizacji. Dla dzieci i młodzieży przygotowano warsztaty twórcze na "Biało-czerwonym stoisku". Na zakończenie obchodów w Ukraińskim Domu w Kijowie odbył się Festiwal Kultury Polskiej.

Na Ukrainie funkcjonuje ponad 260 ośrodków, wokół których gromadzą się mieszkający tutaj Polacy. W centrum i na wschodzie kraju jednoczą się oni najczęściej wokół Związku Polaków na Ukrainie, na zachodzie - wokół Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie (FOPnU). Ostatni spis powszechny, przeprowadzony na Ukrainie w 2001 roku, wykazał, że mniejszość polska w tym kraju liczy 144 tys. osób.

« 1 »
 • br. Stanislaw
  17.11.2018 20:50
  Myślę o załączonym zdjęciu. W Kościele katolickim śpiewają i tańczą tyłem do Tabernakulum? Nierozpoznaną przyczyną kryzysu w Kościele jest m. in. czynienie z miejsc świętych sal widowiskowych, koncertowych, kinowych, a nawet cyrkowych. Bez najwyższej czci, bez szacunku nie ma miłości do Boga. A bez miłości do Boga nie ma i miłości do człowieka. Potrzeba wynagrodzenia za mnożące się świętokractwa, ale do tego nikt nie wzywa. KOŚCIÓŁ JEST UKRZYŻOWANY PRZEZ SWOICH, JEST UMIERAJĄCY!
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  18.11.2018 15:48
  Może to nie tabernakulum, tylko atrapa?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama