107,6 FM

Abp Skworc: módlcie się i działajcie

W sobotę Akcja Katolicka w archidiecezji katowickiej przeżywała 20-lecie istnienia swoich struktur. Z tej okazji Eucharystii dla jej członków przewodniczył metropolita katowicki.

Duchowny w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w krypcie katowickiej katedry odniósł się do wieloletniej tradycji Akcji Katolickiej. Przypomniał, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stowarzyszenia, które wcześniej były zabronione mogły zacząć się zrzeszać i prowadzić działalność.

– Niestety ten stan nie trwał zbyt długo – mówił zauważając, że wybuch II wojny światowej przerwał rozwój Akcji Katolickiej. Przypomniał, że dopiero podpowiedź św. Jana Pawła II udzieloną polskim biskupom zaowocowała wznowieniem działania tej organizacji. - Dzięki pontyfikatowi św. Jana Pawła II znacząco wzrosła aktywność laikatu w Kościele i za tę aktywność bardzo wam wszystkim dziękuję – dodał abp Skworc.

Hierarcha przywołał w homilii adhortację papieża Franciszka Gaudete et exsultate, w której papież przypomina, że „podstawowe działanie w Kościele powinno mieć formę troski o osobistą świętość”. – Troska o osobistą świętość i systematyczne aktywne działanie będzie przemieniało nasz Kościół lokalny w siostrzaną i braterską wspólnotę, w której każdy ma swoje miejsce, swoje obowiązki i prawa – mówił metropolita katowicki.

Uczestnicy jubileuszu 20-lecia istnienia struktur Akcji Katolickiej uczestniczyli także w wykładzie ks. Arkadiusza Wuwera, który pytał o to „w jaki sposób odczytywać znaki czasu” w kontekście przeżywanego roku duszpasterskiego i jego hasła „W mocy Bożego Ducha”. – Akcja Katolicka jest powołana do tego, żeby odpowiadać na wezwania współczesności w duchu Ewangelii – podkreśla ks. Wuwer. Nawiązując do nauczania Jana Pawła II zwrócił uwagę, że w działalności Akcji Katolickiej ważne są pewne przestrzenie. Zaliczył do nich przestrzeń formacyjną, edukacyjną oraz społeczną. - Ta ostatnia polega przede wszystkim na tworzeniu takich wspólnot, w których przyjaźń społeczna jest fundamentem działania – podkreślił ks. Wuwer.

Akcja Katolicka w archidiecezji katowickiej została reaktywowana 20 lat temu. Obecnie posiada oddziały w ponad 60 parafiach archidiecezji. Jednym z celów przyjętych przez Akcję Katolicką na 2018 rok jest „budowanie prężnych wspólnot wiary z dojrzałym ujęciem „daru i zadania” podejmując działa apostolskie według uzdolnień, charyzmatów i pełnionych funkcji”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama