107,6 FM

Pięćdziesiątnica w ikonie

Promocja nowej książki ks. dr. hab. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego, zabrzanina, profesora Uniwersytetu Opolskiego.

W kościele św. Anny 21 listopada o 18.00 sprawowana będzie Eucharystia, a po niej w domu parafialnym odbędą się wykład i promocja książki "Szawuot w ikonie. Pneumatologiczno-eklezjologiczna ikona Zesłania Ducha Świętego". Spotkanie organizuje Klub Inteligencji Katolickiej.

– Szawuot (Pięćdziesiątnica) to jedno z trzech świąt nakazanych przez Torę. W Święto Szawuot (obok Paschy i Święta Namiotów) Pan Jezus chodził do Jerozolimy, aby złożyć ofiarę, jak każdy pobożny Żyd. Świętowano dojrzewanie owoców, a także otrzymanie Dekalogu na Synaju - stąd Szawuot stało się świętem słowa Bożego. W Pięćdziesiątnicę Duch Święty w postaci ognistych języków zstąpił na apostołów, żłobiąc Nowe Prawo nie na kamiennych tablicach, jak ongiś na Synaju, ale w ludzkich sercach, tworząc Nowy Lud (Kościół) – wyjaśnia ks. Klejnowski-Różycki. – Ikona w sposób syntetyczny skupia w sobie treści zarówno starotestamentalne, jak i nowotestamentalne, stając się teologicznym traktatem pneumatologii i eklezjologii. O tym opowiada książka "Szawuot w ikonie...". Temat ma szczególne znaczenie dla wspólnot charyzmatycznych, ruchów i stowarzyszeń w Kościele.

Ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki jest pracownikiem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego i rektorem Śląskiej Szkoły Ikonograficznej. Szkoła posiada kilkanaście wydziałów na Górnym Śląsku, prowadzi regularne zajęcia, warsztaty wakacyjne, formację duchową i artystyczną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama