107,6 FM

OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski

OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2018 r. do 5,2 proc. z 4,6 proc. w prognozie majowej, a w 2019 r. - do 4,0 proc. z 3,8 proc. - wynika z komunikatu OECD. Ekonomiści organizacji uważają, że NBP powinien zacząć podnosić stopy procentowe na początku 2019 r.

"Prognozujemy, że wzrost gospodarczy pozostanie solidny, jednak stopniowo będzie spowalniał wraz z wyczerpywaniem się zasobów pracy oraz ze wzrostem kosztów produkcji. Popyt wewnętrzny pozostanie motorem wzrostu: konsumpcję wspierać będą ciasny rynek pracy oraz inwestycje wspierane wydatkowaniem strukturalnych środków UE i niskie realne stopy procentowe. Coraz większe niedobory pracowników podbiją wzrost płac oraz inflację" - napisano w raporcie.

"Głównym ryzykiem <<w górę>> (dla prognoz PKB - PAP) jest wyższa od prognoz konsumpcja prywatna, wspierana przez prężny rynek pracy lub wyższe od oczekiwań inwestycje prywatne, spowodowane przez ograniczenia podażowe. Wzrost protekcjonizmu mógłby natomiast przynieść negatywne konsekwencje dla eksportu i inwestycji, ograniczając wydajność oraz potencjał dla wzrostu" - dodano.

Fundusz prognozuje, że polski bank centralny rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych na początku 2019 r.

"Akomodująca polityka pieniężna była dotychczas odpowiednia, zważając na stłumioną inflację. Szacujemy jednak, że płace będą przyspieszać, a ograniczenia podażowe będą coraz większe. Prognozujemy, że bank centralny rozpocznie cykl zacieśniania polityki monetarnej na początku 2019 r. by przeciwdziałać rosnącej presji inflacyjnej" - napisano.

Deficyt budżetowy w Polsce pozostanie stabilny w horyzoncie prognozy - uważa MFW.

"Deficyt budżetowy pozostanie zasadniczo stabilny, przy czym bardziej restrykcyjna polityka fiskalna pomogłaby stawić czoła wyzwaniom demograficznym oraz wzmocniłaby pozycję fiskalną przy ewentualnym przyszłym spowolnieniu" - dodano.

MFW ocenia, że należy wdrożyć w Polsce reformy nacelowane na wzrost przychodów budżetowych, biorąc pod uwagę obecną silną pozycję polskiej gospodarki oraz przyszłe potrzeby wydatkowe związane ze starzeniem się społeczeństwa.

W tym celu MFW proponuje: eliminację obniżonych stawek VAT, podniesienie podatków związanych z kwestiami środowiskowymi, podniesienie dochodów z PIT poprzez wprowadzenie niższych początkowych progów podatkowych oraz większej liczby progów pośrednich, odejście od preferencyjnego traktowania samozatrudnionych.

« 1 »
 • Krzysiek
  21.11.2018 12:45
  >>MFW ocenia, że należy wdrożyć w Polsce reformy nacelowane na wzrost przychodów budżetowych, biorąc pod uwagę obecną silną pozycję polskiej gospodarki oraz przyszłe potrzeby wydatkowe związane ze starzeniem się społeczeństwa.<<
  Jak państwo ma więcej kasy - to zatrudnia więcej urzędników i przejada bezproduktywnie te pieniądze.
  ZOSTAWCIE społeczeństwu te pieniądze - nie rabujcie z OFE 60% własności człowieka w imię tego, że państwo jest silniejsze niż pojedynczy człowiek, nie podnoście podatków, dajcie rozwijać się społeczeństwu, zajmijcie się bronieniem społeczeństwa polskiego w relacjach z zagranicznymi kolonizatorami.
  doceń 1
 • Tomaszszcz
  21.11.2018 13:11
  MFW NIE SŁUCHAĆ ICH BO CHCĄ ŹLE DLA POLSKI !
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama