107,6 FM

"Do Rzeczy": Ambasador USA pisze do premiera Morawieckiego ws. materiału TVN o polskich neonazistach

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher miała wysłać do premiera Mateusza Morawieckiego list odnoszący się do materiału TVN o środowiskach neonazistowskich w Polsce i śledztwa, które toczy się w tej sprawie - poinformował w poniedziałek na swej stronie tygodnik "Do Rzeczy".

Jak dowiedział się tygodnik ambasador USA przesłała na ręce premiera Mateusza Morawieckiego list komentujący polskie śledztwo ws. śledztwa dotyczącego środowisk neonazistowskich w Polsce oraz materiału telewizji TVN na ten temat.

"Trudno uznać ten list za pismo mające charakter dyplomatyczny. Ton pisma jest niezwykle arogancki" - powiedziała tygodnikowi jedna z osób z bliskiego otoczenia premiera.

Jak informuje "Do Rzeczy", ambasador Mosbacher pisze w liście, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować - wypowiadanych publicznie przez polskich polityków - krytycznych słów pod adresem dziennikarzy stacji TVN, którzy zrealizowali materiał o funkcjonowaniu domniemanego nazistowskiego środowiska w Polsce.

Mosbacher miała - według autora publikacji - napisać, że za niedopuszczalny uważa fakt, iż osoby publiczne podważają wiarygodność stacji TVN. W jej ocenie wyrażane przez polityków publicznie wątpliwości - co do rzetelności materiału - mają być atakami na "niezależnych dziennikarzy".

"Skomplikowana sprawa. Pani ambasador poczyna sobie, jakby była nie w Polsce, ale Bantustanie. I to nie jest kwestia tego, że ostatnie trzy lata amerykańskich dyplomatów nauczyły, że mogą sobie pozwolić na takie zachowanie, ale że po prostu są od lat przyzwyczajeni, że ulegamy ich naciskom" - powiedział "Do Rzeczy" człowiek związany z gabinetem Morawieckiego.

Z informacji tygodnika wynika, że specjalny akapit w liście ambasador poświęciła szefowi polskiego MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu.

Szef polskiego MSWiA napisał kilka dni temu na Twitterze "Kiedy w polskim Sejmie mówiłem o ludziach którzy pod zdjęciem Hitlera i swastyką hajlują to byłem przekonany, że to garstka idiotów i imbecyli. Byłem naiwny. Wygląda na to, że była to ohydna, odrażająca i dewastującą wizerunek Polski w świecie prowokacja. Co na to właściciele TVN?" - przypomniał tygodnik na swej stronie internetowej.

Szef MSWiA miał w ten sposób odnieść się do ujawnionych przez portal wpolityce.pl zdjęć, na których ma widnieć - wykonujący pod flagą ze swastyką gest nazistowskiego pozdrowienia - Piotr Wacowski, operator telewizyjny, wspólnie z Anną Sobolewską uczestniczący i nagrywający rzekomą imprezę neonazistów w lesie pod Wodzisławiem Śląskim.

Według "Do Rzeczy" ambasador USA w Polsce oceniła komentarz szefa polskiego MSWiA jako "niesłychany". W liście mają padać sugestie, że ambasador Mosbacher nie godzi się na krytykę dziennikarzy stacji TVN. "Do Rzeczy" przypomina ponadto, że większościowym właścicielem grupy TVN jest amerykańska spółka Discovery Communications.

Tygodnik pisze, że oficjalnie przedstawiciele polskiego rządu nie chcą listu komentować. Tłumaczą, że będą o nim rozmawiać dopiero po ewentualnym jego upublicznieniu, a decyzja w tej sprawie należy do premiera Mateusza Morawieckiego. Mimo tego, jak dowiedział się wcześniej tygodnik "Do Rzeczy", wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odwołał spotkanie z ambasador Mosbacher.

Do rozmów miało dojść z inicjatywy ambasador. Według źródeł "Do Rzeczy", powodem odwołania spotkania była wypowiedź Mosbacher dotycząca ostrej reakcji amerykańskiego Kongresu w przypadku ewentualnego łamania wolności słowa w Polsce. Wicepremier Jarosław Gowin również odmówił komentarza w sprawie listu amerykańskiej ambasador.

« 1 »
 • czytelnik
  27.11.2018 17:07
  PiS zawalił relacje z UE, zniszczył relacje z USA. No nic, Putin przytuli.
  doceń 14
 • Alo ALO
  27.11.2018 17:19
  Tak na marginesie, to czyjej racji stanu będą bronić amerykańscy marines (plus niemiecka bundeswera) w Polsce? Tej wyrażanej przez ambasador amerykańską, czy jakiejś innej? No bo chyba nie faszystowskich polaczków, bo przecież od zawsze wiadomo że polaczki to faszyści, antysemici i na dodatek co jakiś czas napadają tych biednych pokojowo nastawionych niemców (i rosjan)
  doceń 3
 • POLKA
  28.11.2018 09:18
  Pana Jezusa też wszyscy krytykowali na jakimś etapie i został niemal sam. Nie świadczyło to o tym, że był winny. Polska jest osamotniona, gdyż jest chrześcijańska, a reszta świata z Bogiem walczy. Z tymi neonzistami to nie pierwsza sytuacja, w której wykazano próbę zniesławiania środowisk prawicowych przez podszywanie się pod nich. Policja za PO przebierała się za zadymiarzy. Teraz wychodzi, że dziennikarz TVN sam hailował, a całość była zaprojektowana i sfinansowana przez amerykański TVN po to, aby TVN mógł opisał ludzi prawicy jako neonazistów. Taki to Trump jest życzliwy chrześcijanom.
 • maciej
  28.11.2018 09:46
  Pamiętajmy kto tę Osobę do Polski delegował. Nie wyklęty na salonach Prezydent Trump, lecz owe salony właśnie, czyli jego totalna opozycja. Czy to by Prezydentowi dopiec, czy wzruszeni niosącymi się po całym świecie lamentami mieszkających nad Wisłą totalsów, których postanowili wspomóc i ratować. Najpewniej jedno i drugie. W akcie totalnego politycznego wandalizmu wysłano więc osobę która nigdy nic wspólnego z dyplomacją nie miała i nie ma. Na sto procent będzie zaś prowokować konflikty, destabilizując obce państwo i torpedując własne stosunki i interesy z jednym z nielicznych na świecie przyjaznym Ameryce krajem. Na złość samym sobie? Totalna Klapozycja tak ma.
  doceń 18

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama