107,6 FM

Koleją do... spowiedzi?

Czy można spowiadać się w pociągu? Przedświąteczna inicjatywa Kolei Małopolskich przez jednych została potraktowana jako żart. Inni przyjęli ją z niedowierzaniem.

W wybranych pociągach Kolei Małopolskich 21 i 24 grudnia ma być prowadzona spowiedź.

"W najbliższym czasie będziemy przekazywać dokładne informacje, w których dokładnie pociągach pojawią się duchowni, którzy prowadzić będą spowiedź" - poinformowali kolejarze. Liczą na to, że ta wyjątkowa inicjatywa spodoba się pasażerom i skorzystają podczas podróży z możliwości przedświątecznej spowiedzi.

Wiadomość o kolejowych konfesjonałach rozpaliła do czerwoności media społecznościowe. "To jest na serio?" - pytają jedni. Inni ironizują, że niedługo przyjdzie czas na "wagonowe śluby".

Są tacy, którzy przyklaskują inicjatywie i wyrażają nadzieję, że przejmą ją galerie handlowe. Wiele osób przypomina, że spowiedź jest sakramentem, który wymaga stosownego miejsca i sprzyjającej atmosfery, a o taką trudno w warunkach podróży w zatłoczonych przed świętami pociągach.

Zdaniem franciszkanina o. Jana Marii Szewka, każda inicjatywa, która wychodzi naprzeciw ludziom, jest godna zainteresowania.

- Trzeba jednak dokładnie rozważyć, czy są przesłanki, które umożliwiają taką formę sprawowania sakramentu - przyznaje zakonnik. Zwraca uwagę na to, że aby zrealizować taki pomysł, trzeba uzyskać zgodę biskupa miejsca, czyli w tym przypadku - abp. Marka Jędraszewskiego.

Sakrament spowiedzi na charakter sakralny, ogromną rolę odgrywa tu zachowanie tajemnicy spowiedzi i pewność, że nikt niepowołany nie usłyszy, nawet przypadkiem, treści. 

- Trzeba zapewnić ludziom godne warunki, żeby to nie zostało odarte z misterium. Poza tym, istnieje też obawa bagatelizowania sakramentu - przestrzega o. J. Szewek. 

- Nie przesadzajmy. Nie wierzę, żeby osoba wierząca nie miała czasu, by przed świętami normalnie pójść do kościoła do spowiedzi. Mamy powszechny dostęp do posługi sakramentalnej w parafiach, nie ma potrzeby, by urządzać spowiedź w tak niesakralnym miejscu jak pociąg - uważa Piotr, który regularnie korzysta z usług Kolei Małopolskich.

Niektórym pasażerom pomysł się podoba. Studiująca w Krakowie Anna uważa, że to oryginalna inicjatywa.

- Ile osób odkłada spowiedź na później, szuka wymówek? A tu spowiednicy sami wychodzą do ludzi. Może to będzie jakimś mocnym sygnałem. Zresztą widziałam spowiedników w różnych miejscach. Pociąg - czemu nie? O ile będzie to przygotowane w ten sposób, aby zapewnić komfort i poczucie jakiejś intymności - dodaje.

W rozmowie z dziennikarzami prezes Kolei Małopolskich Grzegorz Stawowy wyjaśniał, że pomysł na spowiedź przedświąteczną w pociągach narodził się dwa miesiące temu. Zaproponował to jeden z pasażerów. Koleje Małopolskie konsultowały inicjatywę z niektórymi duchownymi, a ci wyrazili zainteresowanie sprawą.

- My traktujemy to bardziej jako wydarzenie o charakterze marketingowym, ale nie ma jeszcze decyzji, co do jego realizacji - poinformował.

Dodał, że trudność sprawiają kwestie techniczne dotyczące zorganizowania takiej spowiedzi w wagonach kolejowych, a także "aspekt społeczny", bo część osób nie akceptuje takich rozwiązań.

Prezes Stawowy nie chciał określić, kiedy zapadnie decyzja o realizacji tej idei. - Do świąt mamy jeszcze miesiąc - powiedział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • małgosia
  29.11.2018 12:32
  A za chwilę co ?--księża w kosmos polecą spowiadać.Czy naprawdę nie ma w grudniu chwili na spowiedź .Są organizowane noce konfesjonałów , w niektórych kościołach spowiedź jest cały dzień .Ludziom się po prostu nie chce ponosić wysiłku wiary.Chcą robić to z doskoku , przy okazji , w czasie nudnej jazdy pociągiem.Oceniam to bardzo źle.
  doceń 6
 • sp
  29.11.2018 13:46
  Pan Jezus rozgrzeszył Dobrego Łotra, gdy obaj wisieli na krzyżu.
  doceń 6
 • Dremor
  29.11.2018 20:42
  "Szanowni Państwo
  W związku z pojawiającymi się w różnych mediach informacjach o planowanej spowiedzi przedświątecznej w pociągach Kolei Małopolskich , informujemy iż temat ten przekazany przez podróżnych był rozpatrywany przez Zarząd Spółki ale nie zostały podjęte kroki celem jego realizacji."

  Koleje Małopolskie, info z oficjalnego profilu TT
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama