107,6 FM

List prezydenta do górników

"Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski" - zapewnił Andrzej Duda w liście skierowanym do górników z okazji ich święta.

Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście do górników przesłał barbórkowe pozdrowienia i życzenia. Dziękował w nim za zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu trudnych, odpowiedzialnych i często niebezpiecznych zadań.

"Barbórka to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów wyrażających szacunek dla ludzkiego wysiłku i jego owoców. Etos wytrwałej, rzetelnej pracy zajmuje szczególne miejsce w życiu mieszkańców regionów górniczych, zwłaszcza Śląska" - napisał prezydent.

W liście wyraził radość, że górnośląskie tradycje barbórkowe zostały uhonorowane wpisaniem na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. "Jestem przekonany, że zasługują one na ochronę, zachowanie i przekazanie kolejnym generacjom".

Prezydent przyznał, że węgiel nadal jest źródłem istotnych wartości społecznych, ekonomicznych i cywilizacyjnych w Polsce, a "przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach są bowiem i w dającej się przewidzieć perspektywie pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski".

W liście do braci górniczej Andrzej Duda nazwał wydobywany przez nich węgiel "czarnym złotem". Zapewnił, że węgiel może być wykorzystywany także w nowoczesnych czystych technologiach i projektach, jak zaawansowana technologicznie produkcja wodoru czy syngazu z węgla.

"Projekty te budzą duże nadzieje i oczekiwania, ponieważ ich realizacja na masową skalę może odegrać ważną rolę z punktu widzenia całościowej wizji bezpieczeństwa energetycznego kraju i utrzymania wysokiej konkurencyjności gospodarki narodowej" - ocenił prezydent.

Nawiązał także do odbywającego się w tych dniach w Katowicach szczytu klimatycznego COP24. Konferencja Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu ma miejsce w centrum kongresowym na terenie dawnej kopalni.

"Trudno nie dostrzec w tym świadectwa czasów: z jednej strony - to efekt i widomy znak sukcesów polskiej transformacji, a z drugiej - symbol budowania nowoczesnej Polski kolejnego stulecia, która stawia na rozwój i postęp w oparciu o dziedzictwo i tradycję" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że zbliżający się rok 2019 został przez Sejm ustanowiony Rokiem Powstań Śląskich. "Pamięć o poświęceniu pokoleń Ślązaków, w tym wielu rodzin górniczych, dla ocalenia polskości Śląska pozostaje trwałym fundamentem dziedzictwa narodowego i tożsamości regionalnej".

Dziękując górnikom za ich trud i poświęcenie, prezydent życzył im wielu sukcesów i satysfakcji z podejmowanej na co dzień niezwykle ważnej służby. "Niech ta praca przyczynia się do pomyślności Państwa rodzin i wspólnot lokalnych. (...) Niech Państwa osiągnięcia i dorobek budzą szacunek i wdzięczność społeczeństwa" - napisał prezydent Andrzej Duda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy